
„Mūšiai Tauragėje ir jos apylinkėse Antrojo pasaulinio karo metu, 1941–1944“
Birželio 12 d., 17 val., Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Istorijos ekspozicijoje vyks vieša paskaita „Mūšiai Tauragėje ir jos apylinkėse Antrojo pasaulinio karo metu, 1941–1944“.
Birželis Lietuvos istorijoje kupinas dramatiškų įvykių: 1940 m. sovietinė okupacija, 1941 m. trėmimai, nacistinės Vokietijos karo pradžia su Sovietų Sąjunga, lydima Birželio sukilimo ir Holokausto pradžios.
Šių įvykių sūkuryje atsidūrė ir Tauragė. Dar prieš karą miesto apylinkėse sovietai statė pasienio įtvirtinimus – vadinamąją „Molotovo liniją“. 1941 m. birželį, pirmosiomis karo dienomis, miestą smarkiai nusiaubė Vermachto artilerija ir aršios gatvių kautynės su sovietais. Antrą kartą Tauragė nukentėjo 1944 m. spalį, kai frontas pasiekė miestą iš rytų.
Paskaitos metu istorikai Kęstutis Jankus ir Gediminas Kulikauskas apžvelgs šių mūšių eigą, dalyvavusius Vermachto ir sovietų dalinius, atskleis mažiau žinomus istorinius faktus. Taip pat bus pristatytos 1941–1944 m. aerofotografijos, vizualiai atskleidžiančios karo padarytą žalą ir jos įtaką Tauragės atstatymui bei tolimesnei raidai.
Paskaitos autoriai:
Gediminas Kulikauskas – istorikas, ne vieną vaikystės vasarą praleidęs Tauragės apylinkėse (tarp Skaudvilės ir Batakių esančiame Mažintų kaime). Knygų „Lietuvio kodas“, „Apelsinų kontrabanda“, „Elektros boikotas“ ir kt. autorius. Gilinasi į tarpukario Lietuvos kasdienybės istoriją, taip pat tyrinėja Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų Lietuvoje istoriją.
Kęstutis Jankus – tauragiškis, baigė istorijos, o vėliau ir archeologijos studijas. Šiuo metu dalyvauja archeologiniuose tyrinėjimuose Lietuvoje. Daugiau nei dešimtmetį tyrinėja sovietų pasienio įtvirtinimus ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.
Kviečiame giliau pažinti vieną sudėtingiausių Tauragės istorijos laikotarpių.
Tauragesradijas.lt inform.