Algimantas Rokas Černiauskas: Merkinė yra didelis miestas mažo miestelio kūneLapkričio 26, 2023

Algimantas Rokas Černiauskas: Merkinė yra didelis miestas mažo miestelio kūne

Kalėdų metas pripildomas įvairiais labdaros renginiais, bendruomenių susitikimais ir susibūrimais. Merkinės miestelio gyventojai kalėdinį labdaringą meno aukcioną rengs vargonams atgaivinti. Bažnyčios, kurioje meldėsi ne vienas Lietuvos ir Lenkijos valdovas, vargonų būklė – apgailėtina. Bendruomenė nusprendė juos prikelti gyvenimui. Apie tai kalbėjosi menininkas iš Merkinės Algimantas Rokas Černiauskas ir žurnalistai Liudas Ramanauskas bei Romas Sadauskas.

 

Viską daro atvirkščiai

„Ši iniciatyva man pasirodė įdomi tuo, kad merkiniškiai visą vasarą rengė koncertų ciklą savo bažnyčioje „Koncertai burmistrui“. Ten suvažiavo žinomi Lietuvos ir užsienio šalių muzikai. Besidairydami po Merkinės bažnyčią jie atrado įdomius vargonus. Iš to ir atsirado sumanymas, kad juos reikia gelbėti“, – pasakojo R. Sadauskas.

Jo teigimu, įprastai, kai prireikia kažką remontuoti, taisyti ar gelbėti, mes dažniausiai esame įpratę kreiptis į valdžios institucijas.

„Žmonės nueina į kažkurią instituciją ir sako: valdžia, valdžia, duok pinigų. O merkiniškiai daro viską atvirkščiai. Todėl mes čia ir kalbamės su vienu iš tos iniciatyvos sumanytojų“, – sakė žurnalistas.

 

Vargonus reikia gelbėti

Vienas iš aukciono organizatorių, Merkinės kultūros centre dirbantis menininkas A. R. Černiauskas pirmiausia atkreipė dėmesį, kad Merkinės bažnyčios vargonai yra sukurti XIX a., o jų būklė – tikrai sudėtinga.

 

„Per įvairius XX-ojo amžiaus kataklizmus jie buvo išvogti ir mechanizmas reikalauja atnaujinti ir klaviatūrą, ir pedalus, ir vamzdžius išvalyti, o gal ir pakeisti kai kuriuos. Verta atnaujinti ir jų estetinę išvaizdą, nes pati Merkinės bažnyčia yra pribloškiančio grožio, su šimtmečius siekiančiais tapybos darbais, skulptūromis, penkiais altoriais. Galėčiau pasakoti be galo apie tą vertę, kurią sukaupė bažnyčia. Tiktai dabartinio vargonininko Kęstučio Breidoko pastangomis vargonai dar skamba kiekvienų šv. Mišių metu ir priartina klausytojus prie dangiško muzikinio išgyvenimo. Bet akyla ausis tikrai gali pastebėti vargonų girgždėjimą, tą ribotą garsų paletę, kurią tikrai galima praturtinti ir praplėsti“, – kalbėjo A. R. Černiauskas.

Merkinės vargonai dar skamba, bet aukciono organizatoriaus teigimu, ne visi klavišai veikia, todėl pasikviesti koncertuoti ką nors iš žinomų muzikos atlikėjų būtų sudėtinga.

„Aš esu kalbinęs vieną atlikėją iš Toronto, suliejantį vargonų ir šiuolaikinę elektroninę muziką. Buvome sutarę, kad jis galbūt pagros koncertą. Tai jis man sakė, kad negali ištarti žodžio, jeigu jame trūksta kurios nors priebalsės ar balsės. Nuo vaikystės klausydamas tų vargonų ne vieną dešimtmetį, nebūčiau net pagalvojęs, kad jiems kažkas ne taip. Aš girdžiu, kad jie skamba ir atrodo, kad taip ir turi skambėti. Nekyla tas klausimas, kol kas nors nepasako, ar kada nors palyginau, kaip vargonai skamba kituose miestuose. Ir tada suklusau, kad galėtų būti gerokai geriau. Jais ir dabar galima mėgautis. Ten yra tokios dumplės, kurios juos užkuria. Ir lipant laiptais tokia ypatinga akustika, kad jau gali mėgautis stipriu išgyvenimu. O jau paskui auginti tą muziką galima iki dangaus“, – pasakojo A. R. Černiauskas.

Merkinę pakeitė kelių entuziastų veikla

Aukciono rengėjai įsitikinę, kad vargonai yra ne tik muzikos instrumentas, bet ir kiekvieno miesto prestižo elementas. Vargonų buvimas Merkinėje siekia gilesnius šimtmečius – vienas bažnyčios fundatorių buvo Mykolas Kazimieras Pacas, kurio 400 metų jubiliejų minėsime kitais metais. Merkinės bažnyčioje buvo pašarvotas Lietuvos ir Lenkijos karalius Vladislovas Vaza.

Paklaustas, kiek galėtų kainuoti Merkinės vargonų restauravimas, A. R. Černiauskas paminėjo sumą nuo 20 tūkst. eurų.

„Mes nežinome, kiek pinigų mums pavyks surinkti šios avantiūros metu, tačiau reikia dėti pastangas, išreikšti norą, kuris kyla iš pačios bendruomenės, siekiant kokybiškesnio turinio kasdieniame gyvenime“, – savo veiklos prasmę pabandė suformuluoti aukciono organizatorius.

L. Ramanauskas susidomėjo, kiek pačiai bendruomenei ši iniciatyva yra svarbi.

„Aš suprantu, kad žmonės ateina į bažnyčią, vasarą labai daug atvažiuojančių, bet toje bendruomenėje taip pat yra labai įvairūs žmonės. Vieni linkę stebėti iš šalies, kas čia jums gausis. Kiti nori aktyviai dalyvauti tame procese – jeigu tik atsiranda idėja, jei siūlo savo pagalbą. Kaip pavyko sužadinti pačią bendruomenę?“ – teiravosi žurnalistas.

„Merkinė yra didelis miestas mažo miestelio kūne. Ir viskas ateina per pasakojimą, sužadinimą. Prieš 30 metų galėjai sugauti tūlą merkiniškį ir jis kankinamas neprisipažintų, kad jo mieste mirė karalius. Nes nežinojo. Viskas pasikeitė kelių entuziastų dėka. Ir dabar jau kiekvienas žmogus kitaip jaučiasi, gyvendamas tokioje vietoje“, – sakė A. R. Černiauskas.

Merkinės vargonai

 

Dalyvauja ne tik vietos menininkai

Prašyti pinigų iš valdžios ir laukti sprendimų, jo teigimu, būtų užtrukę pernelyg ilgai. Merkiniškai džiaugiasi, kad valdžia jiems bent jau netrukdo, nes miestelio istorijoje būta visko. Sumanymas rinkti lėšas vargonų restauravimui surengiant labdaros aukcioną, pasak A. R. Černiausko, kilo veiklą Merkinėje pradėjusiai smuikininkei, visuomenininkei Barborai Valiukevičiūtei, kuri šią vasarą iniciavo Merkinėje projektą „Koncertai burmistrui“.

„Tai buvo ciklas aukštos kokybės klasikinės muzikos renginių. Tas projektas sudrebino Merkinę savo neįprastai aukštais standartais. Prie aukciono iniciatyvos prisijungė ne tik Merkinės bendruomenės menininkai, kai kurie kūrinai atvyko net iš Varšuvos, dalyvauja ir išeivijos menininkai“, – kalbėjo A. R. Černiauskas.

Kalėdinį aukcioną vest aktorius Vladas Baranauskas, loterijos nugalėtojus skelbs keliautojas ir žurnalistas Vytaras Radzevičius. Aukciono dalyviai galės įsigyti per 60 Lietuvos ir užsienio menininkų kūrinių. Tarp jų yra A. Skliutauskaitės, A. Kezio, E. Varkulevičiaus-Varkulio, E. Swanson, V. B. Pranckūno darbai. Taip pat vietinių meistrų juodoji keramika, išskirtinės knygos su autografais, egzotiškas drevinis medus, drožinėti eglutės žaisliukai, žiemos sodas

20 eurų kainuojančius aukciono bilietus įsigiję svečiai galės laimėti loterijoje vakarienes Merkinės restoranuose, bilietus į renginius bei viešnagę 2 asmenims prabangiame viešbutyje.

 

Daugiau informacijos apie labdaros aukcioną Merkinės vargonams gelbėti susidomėjusieji gali atrasti specialiai šiam renginiui sukurtame tinklapyje https://www.merkinesvargonai.lt arba „Facebook“ puslapyje „Merkinės vargonai“.

 

Tauragesradijas.lt inform. / Parengta FM99

Prie projekto finansavimo prisideda Spaudos radijo ir televizijos rėmimo fondas

 
 

 

Tauragesradijas.lt inform.

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
Spotify
lions
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti