BDAR – būdas neteikti informacijos, kurios nesinori viešinti?Vasario 9, 2022

BDAR – būdas neteikti informacijos, kurios nesinori viešinti?

Žurnalistai nuolat susiduria su problema, kuomet negali gauti ar patikslinti duomenų iš valstybinių archyvų, ar institucijų. 

„Vos ketvertą metų Lietuvoje galiojantis bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) nėra pagrindinė negaunamos informacijos priežastis. Šis reglamentas yra tiesiog pretekstas arba dėl neišmanymo, biurokratizmo, arba dėl piktavališkumo neteikti svarbios informacijos žmonėms, kurie dirba dėl viešo intereso ir paviešindami tokią informaciją visuomenėje sukeltų abejonę ar nepasitikėjimą institucijomis ar politikais.“, – sako Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Pokalbis su D. Radzevičiumi ir „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovu Sergejumi Muravjovu.

 

 

  

Dainius Radzevičius                    Sergejus Muravjovas

 

Pasak S.Muravjovo, ši problema sukūrė terpę brandžiai diskusijai apie tai, kokio skaidrumo lygio Lietuva nori siekti: „Aš begalo džiaugiuosi, kad pagaliau mes turime gerą, brandžią diskusiją apie tai, kokiam skaidrumui esame pasiruošę. Nes šiaip mes deklaruojame labai ambicingus skaidrumo ir antikorupcijos tikslus – Lietuvos vyriausybė deklaruoja, kad iki 2033 metų, Lietuva turėtų atsidurti tarp skaidriausių pasaulio valstybių. Tačiau reikia daug ruoštis tokiam dideliam šuoliui ir mano akimis BDAR turi tikrai gerų dalykų, nes didysis verslas negali naudoti mūsų informacijos ir mūsų sekti, tačiau viešasis interesas ir visuomenės teisė žinoti yra tikrai aukštesnė už teisę į privatumą ypač kai kalbame apie valstybinį aparatą ar įmonę.“

 

D.Radzevičius pasakojo, kad šiai problemai spręsti yra ruošiami keli konkretūs sprendimai: teisės aktų peržiūrėjimas ir tikslus viešojo intereso įtvirtinimas; patarimai ir mokymai apie BDAR aktų taikymą. Anot pašnekovo, valdžios institucijai nusprendus neteikti informacijos, reikia užtikrinti, kad tai neįvyktų tyliai, kad apie tai būtų pranešama. Taip pat žurnalistų sąjungos pirmininkas pripažino ir kai kurių BDAR reglamentų naudą:

 

„Saugant mūsų duomenis tikrai yra labai svarbių temų, kuriose reikia rūpintis žmonių privatumu, tačiau viešasis sektorius yra šiek tiek kitokia sfera“, – kalbėjo D.Radzevičius.

 

Daugiau apie BDAR klausykite pokalbyje su Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininku Dainiumi Radzevičiumi ir „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovu Sergejumi Muravjovu.

Ekspertai siūlo, kaip institucijos turėtų teikti informaciją redakcijoms nepažeidžiant duomenų apsaugos

 

Kalbino Liudas Ramanauskas

Paruošta bendradarbiaujant su FM99

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
Spotify
lions
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti