Dėl naujojo Koronaviruso sukeliamos užkrečiamos ligosSausio 28, 2020

Dėl naujojo Koronaviruso sukeliamos užkrečiamos ligos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Tauragės departamentas teikia informuoją apie naująjį koronavirusą (2019-nCoV), sukėlusį pneumonijos protrūkį Kinijos Liaudies Respublikoje (toliau – Kinija).

 

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2020 m. sausio 26 d. duomenimis, naujasis koronavirusas (2019-nCoV) sukėlė 2014 ligos atvejų, iš jų Kinijoje – 1985. Registruoti 29 įvežtiniai infekcijos atvejai kitose šalyse. Nustatyti 56 mirties atvejai, iš jų Uhanoje (Hubėjaus provincija, Kinija) – 52. Visi žinomi įvežtiniai infekcijos atvejai yra susiję su kelionėmis į Uhaną (Hubėjaus provincija, Kinija).

 

Susirgimų centru laikomas Uhano jūros gėrybių turgus, kuris šiuo metu yra uždarytas ir dezinfekuotas, tačiau ne visi užsikrėtusieji jame lankėsi. Visgi visų užsikrėtusiųjų simptomatika (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, pneumonijos požymiai) yra panaši. Atsižvelgiant į tai, kad tarp susirgusiųjų yra asmenų, nekeliavusių į Uhaną, tačiau turėjusių sąlytį su kitais sergančiais, skelbiama, kad infekcija gali būti perduodama nuo žmogaus žmogui. Įtariama, kad infekcija yra labiau pavojinga mažiems vaikams, vyresnio amžiaus asmenims bei turintiems sveikatos problemų.

 

Rizika užsikrėsti keliautojams, vykstantiems į Uhaną ir turintiems artimą sąlytį su asmenimis, kuriems pasireiškė kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai, yra vidutinė (angl. moderate). Atsižvelgus į tai, infekcijos įvežimo į Europos regioną rizika taip pat laikoma vidutine (angl. moderate). Kinų naujųjų metų šventės, švenčiamos 2020-ųjų metų sausio mėnesio pabaigoje, padidina kelionių į (iš) Kiniją (-jos) skaičių, tuo pačiu padidindamos naujo viruso sukeliamų ligos atvejų įvežimo į Europos šalis tikimybę.

 

PSO nepasisako už prekybos su Kinija ar aktyvaus žmonių judėjimo į šią šalį stabdymą. Keliautojams, planuojantiems lankytis Uhane, rekomenduojama vengti lankytis turgavietėse (angl. wet markets), kuriose yra parduodama šviežia mėsa, žuvis ir kitos greitai gendančios prekės, ar kitose vietose, kuriose yra tvarkomi gyvi ar negyvi gyvūnai. Svarbu vengti kontakto su sergančiais asmenimis, ypač su tais, kuriems pasireiškė respiraciniai (kosulys, skrepliavimas ir t. t.) simptomai. Patariama laikytis tinkamos rankų bei maisto higienos, vengti sąlyčio su gyvūnais, jų išskyromis. Dėl įsibėgėjusio gripo sezono keliautojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo likus ne mažiau nei 2 savaitėms iki kelionės.

 

Grįžtantiems iš Kinijos asmenims, kuriems pasireiškė kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai, rekomenduojama užsidėti (uždėti) kaukę / respiratorių (kuo mažiau bendrauti su kitais asmenimis, laikytis 2 metrų atstumo), griežtai laikytis rankų, kosėjimo / čiaudėjimo higienos (kosėjant, čiaudint užsidengti burną, nosį servetėle, ją išmesti į šiukšliadėžę, nusiplauti / dezinfekuoti rankas) kuo skubiau kreiptis į medikus, skambinant tel. Nr. 112 (informuoti telefonu apie pasireiškusius simptomus bei buvusias keliones, vykdyti tolimesnius specialistų nurodymus).

 

Mokymo įstaigos asmenys, į kuriuos kreipėsi įtariamai sergantis, turėtų naudoti asmenines apsaugos priemones (vienkartines kaukes bei pirštines). Primename, kad iškart po to, kai liečiamasi su kūno skysčiais, pirštines reikia atsargiai nuimti, išmesti ir nusiplauti / dezinfekuoti rankas. Pirštinės niekada neturi būti plaunamos ar naudojamos pakartotinai. Rekomenduojama duoti vienkartinę kaukę įtariamai sergančiam asmeniui (jeigu vienkartinė kaukė negali būti naudojama dėl asmens jautrumo į kaukę sudarančias medžiagas – duoti įtariamai sergančiam asmeniui vienkartinių servetėlių, skirtų prisidengti nosį ir burną čiaudint).

 

Prašome, jei susidarys nepalanki epidemiologinė situacija, apie ją informuoti NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrių, tel. 8 618 79 984 ar Tauragės departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrių, tel. 8 655 66 282. Tai yra svarbu siekiant kuo skubiau įvykdyti ECDC rekomendaciją organizuoti platų sąlytį turėjusių asmenų atsekamumą. Esant patvirtintam naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltam ligos atvejui, rekomenduojama 14 dienų vykdyti artimą sąlytį turėjusių asmenų aktyvų stebėjimą, kurį atlieka NVSC.

 

Kilus klausimams, maloniai prašome kreiptis į NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrių, tel. 8 618 79984, Tauragės departamentą, tel. 8 655 66282.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Tauragės departamento inform.

 

+370 446 64060 Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Tautrage Jazz 2020
Spaudos Radijo ir Televizijos fondas
Pasivaikščiojimai po Mažąją Lietuvą“
Reklamos priedai
Onija Vaga
Sweet Express

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti