Depresija Lietuvoje ‒ sergančiųjų kasmet daugėja ir ateityje daugėsSpalio 15, 2022

Depresija Lietuvoje ‒ sergančiųjų kasmet daugėja ir ateityje daugės

Kasmet depresija Lietuvoje diagnozuojama daugiau nei pusei šimto tūkstančių gyventojų. Pernai tokią diagnozę išgirdo 65 879 žmonės. Spalio 1 d. Europoje minima depresijos diena – apie šios ligos gydymą, ryšį su pandemija ir karu bei kodėl ji dažniau diagnozuojama moterims, paklausėme psichiatro, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktoriaus Martyno Marcinkevičiaus.

„Eurostat“, remdamasi išplėstiniais interviu su Europos Sąjungos (ES) gyventojais, pernai pateikė skaičiavimus rodančius, kad chroniška depresija serga 7,2 proc. ES gyventojų. Pagal šį rodiklį Lietuva, lygiai kaip ir Estija, yra vos žemiau Bendrijos vidurkio ‒ 7 proc. Latvijoje pastarasis rodiklis siekia 8,4 proc.

Didžiausias sergamumas ES fiksuotas Portugalijoje (12,2 proc.), Švedijoje (11,7 proc.) ir Vokietijoje (11,6 proc.). Mažiausias: Maltoje (3,5 proc.), Bulgarijoje (2,7 proc.) ir Rumunijoje 1 (proc.).

 

Sergančiųjų – vis daugiau

„Lietuvoje žmonės vengia kreiptis į psichikos sveikatos specialistus ir tai yra didelė problema. Todėl tikrasis sergamumas depresija pas mus tikrai didesnis nei rodo diagnozių statistika. Anksčiau vizitas pas psichiatrą žmogui tapdavo kone pasmerkimu. Dabar tokios tvarkos nebėra. Tačiau požiūris liko. Todėl kasmet rudenį rengiame „Atviros psichiatrijos mėnesį“ ir skatiname žmones nebijoti kreiptis į gydytojus“, ‒ sako M. Marcinkevičius. Anot jo, sergamumas depresija pastaruoju metu tik auga.

 

„Mūsų gyvenimo tempas spartėja, reikalavimai ‒ kyla, nuovargis ‒ auga. Šalia to išgyvenome dvejus pandemijos metus, iškart po jų ‒ naujas karo Ukrainoje etapas, dabar stiprėja ekonominio nesaugumo jausmas. Visa tai didina sergamumą depresija, kuris dar padidės kai dėl ekonominių sunkumų ims užsidarinėti įmonės. Tad čia gerų žinių nėra.

Galima guostis nebent tuo, kad didžiąją dalį depresijos atvejų galima efektyviai gydyti“, ‒ teigia gydytojas.

Martynas Marcinkevičius

 

Būna depresija be alkoholizmo, alkoholizmo be depresijos – ne

Statistika rodo, kad depresija dažniau diagnozuojama moterims. M. Marcinkevičiaus teigimu, tą lemia ne kurios nors lyties polinkis ligai, o socialinės ir kultūrinės priežastys.

 

„Moterų emocinis raštingumas didesnis – jos atidžiau stebi savo vidinį pasaulį, geriau skiria emocijas. Tuo metu vyrai susiduria su norma, kad jie turi būti stiprūs, negali pasiduoti, o tai apsunkina pagalbos paieškas. Todėl neretai susirgusios depresija moterys kreipiasi pagalbos į gydytojus, o vyrai bando gydytis alkoholiu.

Depresija gali būti be alkoholizmo, bet alkoholizmo be depresijos man neteko matyti. Šie du dalykai labai susiję. Net jei žmogus įninka į alkoholį ne dėl depresijos, ji vėliau atsiranda kaip vartojimo padarinys“, ‒ teigia pašnekovas.

 

Skirtumas tarp vyrams ir moterims diagnozuojamos depresijos atsispindi ir savižudybių statistikoje – tarp pernai nusižudžiusių asmenų moterys sudarė vos 22 proc.

„Savižudybės be depresijos beveik nebūna. Depresija ‒ pagrindinė savižudybių priežastis, o depresija ir alkoholizmas – labai pavojinga kombinacija. Todėl gydytojų vengiantys, alkoholiu save bandantys pagydyti žmonės susiduria su padidinta savižudybės rizika“, ‒ sako psichiatras.

 

Tauragės radijo inform.

Anthony Tran nuotr. /  Unsplash

 

Laidų ciklo „Sveikatos kultūra“ – Tauragės radijo eteryje klausykite trečiadieniais 11:05 val., pakartojimo šeštadieniais 10:05 val.

Pasirūpink savo emocine sveikata, apsilankyk www.pagalbasau.lt

Rinkimės sveiką ir aktyvią gyvenseną!

 

Laidos kuriamos bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamos Europos socialinio fondo lėšomis.

Tauragesradijas.lt inform.

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
http://www.moto-way.lt/
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
Spotify
lions
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti