Eugenijus Šaltis: ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinįRugpjūčio 14, 2020

Eugenijus Šaltis: ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinį

Ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinį

 

Kilo visokiausių minčių, pvz.: SENIAI NEGIRDĖJAU TOKIO ŠVELNAUS DŽIAZO; arba VISKO MATĖ SENASIS SMALINIKŲ UOSTAS, BET DŽIAZO – VARGU;  arba  ROMANTIŠKO BALSO VOKALISTĖ  PRIKAUSTĖ DĖMESĮ; arba SEPTINTASIS ŠIŲMETINIO FESTIVALIO KONCERTAS – ĮSPŪDINGOJE APLINKOJE; arba INTELIGENTIŠKASIS VADOVAS IR JO MUZIKANTAI  ŽAVĖJO PUBLIKĄ ir t.t. Pagalvojau, kad visi šie pavadinimai gal ir tiktų, nes visi kažką pasako apie tai, kas vyko Smalininkų uosto teritorijoje rugpjūčio 13 dieną, praėjusį ketvirtadienį. Galvoju, tegul skaitytojas pasirenka, o kad festivalio organizatoriai (gal reiktų sakyti organizatorius, ir tai būtų teisybė, Valdas Latoža) pasirinko

 

Smalininkų uostą...

...yra labai „džiazovas“ dalykas. Matyt, ir vienas iš Tauragės džiazo dienų tikslų yra plėsti festivalio geografiją, populiarinant džiazo muziką ir ten, kur jos gyvas atlikimas iki šiol nebuvo pasiekęs. Taip jau atsitiko ir Lauksargių geležinkelio stotyje ir bažnyčioje, ir prie Tauragės kultūros rūmų, ir prie BANGOS, ir Skaudvilėje, taipogi prie Tauragės M. Mažvydo bažnyčios. Kaip buvo kalbėta Smalininkuose koncerto metu, džiazo pagrindas yra improvizacija, ir toks koncertinių erdvių pasirinkimas labai subtiliai atitinka pačią džiazo dvasią.

 

Platus festivalio diapazonas

Šiuo atveju yra pagirtinos organizatorių pastangos (be abejo, reikėjo šias koncertines vietas derinti su vietos kultūros vadovais, seniūnijų, savivaldybių administracijos vadovais ir kitomis valdžios institucijomis ir čia įžvelgiu teigiamą dalyką, nes visi leidimai, ko gero, be didelio vargo gauti) ieškoti tų erdvių, tokiu būdu atvykusiems į koncertą džiazo mylėtojams suteikiant GALIMYBĘ pasidairyti plačiau po juos supančią aplinką, prisiminti istoriją, pastebėti kultūros paminklus, pagalvoti apie jų vertę ir saugojimą. Šiuo atveju Tauragės džiazo dienos žmogų, nori to ar nenori, prusina, daro pilietiškesniu, sąmoningesniu, verčia pagalvoti apie paveldą, jo reikšmę, pagaliau, jį pastebėti, sužinoti, kad toks yra visai šalia. Valdžios institucijas džiazas taip pat priverčia atkreipti dėmesį į savo aplinką – susitvarkyti, pasiruošti, pakviesti žmones ir kt. Tikrai čia matau džiazo festivalio Tauragėje didžiulį ir įvairiapusį, platų diapazoną socialinėmis, moralinėmis, intelektualinėmis prasmėmis.

 

 

Prieš kalbant apie muziką...

...kaip čia neprisiminsi ir nepriminsi skaitytojui Smalininkų uosto. Visada čia atvykęs paklajoti, pažvejoti nuo jaunystės laikų, prisimindavau dar rusų laikais statytą tos šalies  (nebeatsimenu, kokios kino studijos) meninį filmą „Tomo Sojerio nuotykiai‘ ir akyse iškildavo Misisipės vaizdai, kitos įspūdingos ir, tais laikais atrodydavo, egzotiškos vietos. Bet čia, pasirodo, būta virtualios apgaulės, kaip dažnai būna kine, o dabar labai dažnai televizijoje. Misisipė ir uostas filmuotas ne kur kitur, o Smalininkuose. Įdomu buvo.

Prieplauka čia buvo nuo pat miestelio įsikūrimo. Tačiau, norint apsaugoti laivus nuo pavasarinių potvynių nešamų ledų, 1837 m. įrengtas tikras žiemos uostas. Senoms baržoms jis tiko, tačiau XIX a. antroje pusėje Nemune pasirodė garlaiviai, uostas nebetenkino laivininkų, todėl 1886-1888 m. buvo perstatytas ir išplėstas. Buvo paaukštintas ir pailgintas iki 400 m pylimas, išgrįstos krantinės. Uoste nuolat vyko gyvenimas. Kiekvienas Nemunu plaukiantis laivas čia turėdavo sustoti, kad pereitų muitinės kontrolę. Smalininkuose, šalia uosto, buvo laivų statykla, kurioje gaminti net 30 metrų ilgio laivai. Nestovėdavo tuščias uostas ir žiemą – čia likdavo žiemoti iki 60 laivų. Dabar uostas nebenaudojamas ir tik senos nuotraukos primena jo klestėjimo laikus. Apie Smalininkų uostą galima pasiskaityti internete ar vietoje stovinčiuose stenduose, pasižiūrėti į išlikusį muitinės pastatą, pamatyti atžymas buvusių potvynių ir į kokį lygį buvo paskilęs vanduo. Mat čia, Smalininkuose, įrengta seniausia Lietuvoje ir pirmoji prie Nemuno vandens matavimo stotis. Tuo metu buvo pripažinta gražiausia Europoje. Pirmoji matuoklė neišliko. Dabar yra išlikę akmeniniai "laiptai", sumūryti 1886 m.,  kurie buvo naudojami vandens lygiui matuoti. Tikrai įdomi Smalininkų uosto ir paties pasienio su visomis pasienio institucijomis miestelio istorija.

 

Čia ir skambėjo džiazas

...po šimtamečiais Prūsijos laikus ir čia virusį itin intensyvų gyvenimą, kontrabandą menančiais klevais, kurie dar yra prisigėrę smalos (dervos, deguto, kuriuo buvo padengiami laivų korpusai, iš čia ir Smalininkų pavadinimas) kvapo. Ir toje vietoje labai derėjo, susišaukė džiazo muzikos grupės, diksilendo MEMELAND iš Klaipėdos muzikavimas.  Tradicinę džiazo muziką atliekantis kolektyvas ir jo vadovas saksofonininkas, puikus ir intelektualus muzikantas Laimonas Urbikas, įspūdingo, švelnaus, romantiško, plataus diapazono, nepaprastai malonaus tembro vokalistė Kristina Jatautaitė ir visi instrumentalistai – gitaristas Vykintas Jasaitis, pianistas Martynas Šiaulys, kontrabosininkas Antanas Balsys ir mušamaisiais grojęs Kasparas Petkus, demonstravo tikrą profesionalumą, žavingai improvizavo, virtuoziškai grojo, stebino lanksčia dinamika, neforsuotu, subtiliu garsu. Muzikantai jautė vienas kitą, o viską meistriškai valdė maestro Laimonas Urbikas. Nors grojamas buvo ir tradicinis džiazas, žinomos melodijos, bet jos dvelkė gaivumu ir naujumu, kaip juo dvelkia naujai išskalbtas ir vėjuje išdžiovintas mielas drabužis. Susirinkę žiūrovai, kurių dauguma, jų garbei reikia pripažinti, buvo tauragiškiai džiazo gerbėjai, tai labai gerai jautė ir negailėjo katučių po grakščių improvizacijų instrumentalistams ir dainininkei. Koncertas tikrai buvo vykęs ir tokio džiazo mėgėjams tikras malonumas.

Vasara su džiazu Tauragėje ir vis plačiau už jos ribų – kas begali būti netikėčiau, įdomiau, unikaliau, žavingiau? Vasara dar tęsiasi, sekite reklamą.

 

Eugenijus Šaltis

Lina Buchlickaja - Lauciuvienė foto

 

 

 

 

 

  • Eugenijus Šaltis: ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinį
  • Eugenijus Šaltis: ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinį
  • Eugenijus Šaltis: ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinį
  • Eugenijus Šaltis: ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinį
  • Eugenijus Šaltis: ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinį
  • Eugenijus Šaltis: ilgai galvojau, kaip pavadinti šį rašinį
Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Rubrikos „Dienos svečias“ kartojimas
https://fb.me/e/48Rfmp9IR
https://birstonasjazz.lt
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
Spotify
lions
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti