Fotoparodos ir albumo „Išrinktieji“ pristatymas miesto bibliotekojeRugsėjo 20, 2019

Fotoparodos ir albumo „Išrinktieji“ pristatymas miesto bibliotekoje

Spalio 3 d. Tauragės B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyks Lilijos Valatkienės fotoparodos ir albumo „Išrinktieji“ pristatymas.

Lilija Valatkienė - žurnalistė, redaktorė, fotomenininkė. Surengė 20 personalinių foto ir mišria technika atliktų kūrinių parodų, dalyvavo kolektyvinėse parodose, konkursuose, tarptautinėse meno bienalėse, kvadrienalėse, teminėse ekspozicijose, skirtose Lietuvos valstybingumui paminėti.

 

„Šis projektas, tai – dailininkų psichologinių portretų, sujungtų į segmentus alegorinė dėlionė (puzzle), jų nutapytų paveikslų reali dėlionė bei viską fiksuojantis ir intrigą atskleidžiantis katalogas yra savotiška psichologinio portreto žanro „veidaknygė“.  Paroda – tai  mano subjektyvi „Išrinktųjų“ metaforos (Visi pašauktieji, bet ne visi išrinktieji) interpretacija, todėl į mano išrinktuosius pažvelkite taip pat subjektyviai“, – sako L. Valatkienė.

 

Kaip pastebėjo menotyrininkė Evelina Januškaitė – Krupavičė, parodos autorė, pasitelkdama šiuolaikines medijas, išskleidžia ir praplečia žiūrovo matymo lauką, sukuria sąlygas pamatyti „kitapus vaizdo“, t.y. pažvelgti ten, kur autorius yra dengiamas jo kuriamų vaizdų. Šiuo projektu fotografė kviečia susipažinti su esminiu tarpininku tarp meno kūrinio ir žiūrovo, su tuo, kas dažnai lieka „už kadro“. Paradoksalu, jog šiuo atveju L. Valatkienė lieka „anapus portretų“, tampančių tiriamąja medžiaga jos pačios asmenybei atskleisti.

 

Albume pristatoma bemaž šimto L. Valatkienės subjektyviai atrinktų menininkų, menotyrininkų, kritikų, kitų kultūros lauko atstovų portretinių nuotraukų. Kiekvienas portretas turi savitą nuotaiką, kiekviena asmenybė pristatoma skirtingu rakursu – ne tiek formos, kiek naratyvo prasme. Portretai pasakoja skirtingas istorijas, sužadina vis kitokį impulsą. Prie nuotraukų pateikiamos pavardės ir trumpi pastebėjimai, credo, šūkiai ar lozungai dar labiau suasmeninantys kiekvieną fotografiją. Nėra meno albumams būdingų metrikų, papildomos faktinės informacijos. Žiūrovo žvilgsnis susitinka tik su portretuojamojo, kuris neretai fiksavimo akimirką nė nenutuokia, jog yra stebimas „kito“, t.y. fotoobjektyvo akies, atvaizdu. Vėliau portretai jungiami į savotiškus segmentus-koliažus, o pristatomų autorių darbai paverčiami „puzzle“ tipo dėlionėmis. Galima sudėlioti šią mozaiką ir taip edukuoti, mokyti, tačiau galima įžvelgti ir autorės sąmoningą ar nesąmoningą manipuliaciją vaidmenimis – tarsi dabar jau žiūrovas iš turimų mozaikos gabalėlių „režisuoja vaizdą“, kuria topografinį meno žemėlapį.

 

Projektą „Išrinktieji“ autorė skiria Lietuvos menui reikšmingoms datoms, t.y. 1907 m. įsteigtai Lietuvių dailės draugijai ir pirmajai jų surengtai parodai paminėti.

 

Organizatorių inform.

 

 

+370 446 64060 Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Spaudos Radijo ir Televizijos fondas
ataskaita.taurage.lt
http://www.repulsus.lt/
Simkus
Pasivaikščiojimai po Mažąją Lietuvą“

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti