Į Tauragę sugrįžta “nepatogus” kinasLapkričio 7, 2019

Į Tauragę sugrįžta “nepatogus” kinas

Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis lapkričio 13 - 17 d. vėl atkeliauja į Tauragę. Išskirtinės dokumentikos mėgėjai pamatys tris itin “nepatogius” filmus, kurių seansai tradiciškai vyks Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje.

 

„Į Tauragę visada malonu sugrįžti, kadangi čia tikrai turime mūsų laukiančių žiūrovų. Kadangi visų festivalio filmų parodyti neturime galimybės, kasmet turime nuspręsti, kurie filmai geriausiai atspindi šiųmetinio festivalio kryptį.  Iš gausybės festivalio filmų Taraugei parinkome tris, kurie, mūsų manymu, yra ne tik vizualūs, tačiau taip pat ir labai aktualūs.“, – sako festivalio vadovas Gediminas Andriukaitis.

 

Tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis Tauragėje prasidės Režisieriaus Orlando von Einsiedelio filmu Brolis“ (Evelyn“). Prieš daugiau nei dešimtmetį psichikos liga susirgęs režisieriaus brolis Evelinas nusižudė. Savo skausmą artimieji paslėpė giliai ir apie sūnaus ir brolio mirtį niekada nesikalbėjo. Režisierius nusprendžia pakviesti artimuosius pokalbiui ir leidžiasi į kelionę po vaizdingas Didžiosios Britanijos vietas, ten pat, kur šeima vaikystėje rengdavo žygius pėsčiomis. Asmeninio archyvo kadrai ir atviri artimųjų tarpusavio pokalbiai filmui suteikia didžiulį emocinį krūvį bei išryškina savižudybės traumą patyrusių šeimos narių terapijos ir saugios erdvės refleksijai svarbą. Filmas taip pat kviečia atvirai kalbėtis apie psichikos ligas lydinčius tabu ir stigmatizaciją, kurie itin įsišakniję ir Lietuvos visuomenėje.

 

Šiandien vis garsiau kalbama, kad dirbtinio intelekto valdomi robotai netolimoje ateityje pakeis vilkikų vairuotojus, kasininkus prekybos centruose ar teisininkus advokatų kontorose. Tačiau futuristiškas vokiečių režisierės Isabellos Willinger filmas „Labas, robote“ neria dar giliau ir kelia klausimą, ar dirbtinis intelektas gali mums atstoti pačius artimiausius žmones; nuobodžiaujančiai senutei – smalsaus anūkėlio draugiją, intymaus bendravimo pasiilgusiam vyrui – meilužę ar gyvenimo partnerę. Kol filmo veikėjai ir jų humanoidai draugai pratinasi vieni prie kitų, fone skamba daugybė etinių ir filosofinių klausimų – ką gausime ir ką prarasime į savo gyvenimus įsileidę dirbtinį intelektą?

 

Penktadienį Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje žiūrovai su režisiere Adele Tulli galės leistis į audiovizualinę kelionę po lyčių stereotipus ir šiuolaikinėje visuomenėje nusistovėjusias normalumo sampratas. Mokslininkė ir kino kūrėja Adele Tulli, pasitelkusi stebėjimo kino estetiką, filme “Normalumas” (“Normal”) kameros žvilgsnį nukreipia į įvairiausius kasdienius žmonių veiksmus, ritualus bei situacijas, kurie kitomis aplinkybėmis mums atrodytų niekuo nereikšmingi ir neypatingi. Antai matome mergaitės, kuriai štai tuoj įvers pirmuosius auskarus, veide vilnijančias emocijas. Tėvas lydi savo sūnų į jaunųjų motociklininkų lenktynes. Paauglės tirpsta nuo galimybės nusifotografuoti kartu su socialinių tinklų dievaičiu. Vaikinai, pamiršę viską pasaulyje, žaidžia kompiuterinius žaidimus. Nors režisierė sąmoningai pasirenka nieko nekomentuoti ir leisti vaizdams patiems kalbėti už save, galiausiai vis viena nejučia imi savęs klausti: tai kas gi iš tiesų yra normalu?

 

Visus Tauragėje rodomus festivalio „Nepatogus kinas“ filmus galite rasti čia: https://nepatoguskinas.lt/2019/repertuaras/, repertuarą filtruodami pagal žymą Tauragė“ ir pasirinktą datą.

 

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temoms, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu dvylikoje Lietuvos miestų pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Bilieto kaina - parama, paramos sumą žiūrovas nusprendžia pats.

 

 

Tauragesradijas.Lt inform.

+370 446 64060 Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
„Vakaro muzika“
Tautrage Jazz 2020
Spaudos Radijo ir Televizijos fondas
Pasivaikščiojimai po Mažąją Lietuvą“
Onija Vaga
Sweet Express
Dronas

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti