
Ką vartoja lietuviai ir kokia priklausomybė dažniausia?
Ką vartoja lietuviai ir kokia priklausomybė dažniausia, kaip padėti priklausomiems žmonėms? Pokalbis apie priklausomybes ir pagalbą su Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja daktare Aušra Širvinskiene.
„Vyrauja priklausomybė nuo alkoholio. Antroje vietoje ilgą laiką buvo žmonės, kurie vartojo opioidus, statistinis portretas būdavo – heroino vartotojo. Dabar medžiagos keičiasi, kreipiasi žmonės, kurie vartoja ir įvairias sintetines narkotines medžiagas. Taip pat matome, kad daugėja asmenų, kurie kreipiasi dėl priklausomybės raminamiesiems, migdomiesiems vaistams“, – apie priklausomybių tendencijas pasakoja daktarė.
Anot pašnekovės, žmonių su priklausomybėmis artimieji greičiau pastebi, kai žmogus tampa priklausomas, pačiam pacientui tai suvokti gali būti sunku.
„Aš manau, kad šalia priklausomo asmens esantys žmonės tikrai atpažįsta [priklausomybę]. Bet ar pats žmogus atpažįsta, čia yra kitas klausimas. Dažniausiai žmonės, kurie jau turi priklausomybę pradeda neigti, kad tai yra problema ir ligą mato visi aplinkiniai, išskyrus patį žmogų“, – pasakojo A.Širvinskienė. Žalingo vartojimo ženklai yra dėl vartojimo atsirandančios santykių ir sveikatos problemos, galiausiai vartojimas pradeda trukdyti paties žmogaus ir aplinkinių gyvenimams.
Pasak A.Širvinskienės, pastebėjus priklausomybės problemą, labai svarbu kreiptis į specialistus.
Aušra Širvinskienė
„Artimiesiems, kaip ir sergančiajam, reikėtų konsultuotis su specialistais, sužinoti daugiau mokslu grįstos informacijos apie priklausomybę kaip ligą, jos eigą, skirtingas pagalbos galimybes. Taip pat mūsų rekomendacija visada būna, kad ir artimiesiems reikėtų konsultuotis su psichologu“, – apie pagalbos metodus kalbėjo pašnekovė.
Daugiau apie priklausomybes ir pagalbą sergantiems klausykite Tauragės radijo pokalbyje su daktare Aušra Širvinskiene.
Laidų ciklo „Sveikatos kultūra“ – Tauragės radijo eteryje klausykite trečiadieniais 11:05 val., pakartojimo šeštadieniais 10:05 val.
Pasirūpink savo emocine sveikata, apsilankyk www.pagalbasau.lt
Rinkimės sveiką ir aktyvią gyvenseną!
Laidos kuriamos bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamos Europos socialinio fondo lėšomis.