Kaip atplėšti vaiką nuo telefono ar kompiuterio ekrano?
Vaikai vos ne nuo gimimo žino, ką daryti su telefonais, ūgtelėję nebepaleidžia jo iš rankų. Ar tai jau priklausomybė? Kada kompiuteriniai žaidimai tampa nebe pramoga, o problema? Pokalbis su, Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja daktare Aušra Širvinskienė.
“Tai gali tapti priklausomybe, bet dabar dar įvardinama kaip patologinis potraukis. Bet ilgainiui tai tikrai gali lemti tam tikrus elgesio sutrikimus,” – aiškina gydytoja, – “Išmaniųjų telefonų žala jau įvardijama ir mokslininkų, ir medikų bendruomenės, ir skambinama pavojaus varpais, kad tai tikrai sukelia vaikams žalą, keičia jų elgesį ir turi pasekmių psichikos sveikatai”.
Be to, kad sėdėjimas prie telefono tam tikroje pozoje ilgą laiką kenkia stuburui, akims pasekmių yra ir kitokių.
“Dabar akcentuojama žala būtent psichikos sveikatai, kad tokie vaikai tampa labiau nerimastingi, negeba sukaupti dėmesio kitose srityse, jiems išsivysto nerimas, gali atsirasti bendravimo sunkumai,” – vardija A.Širvinskienė.
Dėl įnikimo į kompiuterinius žaidimus jau kreipiamasi į gydytojus. Beje, kokiais simptomais remiantis diagnozuojama priklausomybė, pavyzdžiui, nuo psichoaktyviųjų medžiagų, beveik tie patys simptomai tinka tinka įvardinti ir patologinį potraukį kompiuteriniams žaidimams.
“Norima vis ilgiau žaisti ir nesidomima kita veikla, akcentuojama viskas į žaidimą, žaidžiant dingsta laiko suvokimas. Negalint žaisti atsiranda nerimas, pyktis, ypač vaikams stebimi tie pykčio priepuoliai, kai iš jų atimamas kompiuteris ir neleidžiama žaisti, dingsta apetitas, žodžiu, visa eilė simptomų, kurie signalizuoja, kad tai jau yra problema, kurią reikėtų spręsti specialistų pagalba,” – pasakoja gydytoja.
Beje, tai nėra tik vaikų problema, dėl kompiuterinės priklausomybės žaidimams kreipiasi ir suaugę žmonės, amžiaus cenzo čia nėra. Kaip atpažinti ir padėti spręsti problemą – klausykite pokalbį su gydytoja.
Tauragės radijo inform.
Laidų ciklo „Sveikatos kultūra“ – Tauragės radijo eteryje klausykite trečiadieniais 11:05 val., pakartojimo šeštadieniais 10:05 val.
Pasirūpink savo emocine sveikata, apsilankyk www.pagalbasau.lt
Rinkimės sveiką ir aktyvią gyvenseną!
Laidos kuriamos bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamos Europos socialinio fondo lėšomis.