Kas yra koronavirusas? COVID-19: būkime saugūs ir sveiki!Spalio 27, 2020

Kas yra koronavirusas? COVID-19: būkime saugūs ir sveiki!

Jau pusę metų gyvename kasdien girdėdami žodžius koronavirusas ar COVID-19. Kas yra koronavirusas ir ar tai tikrai „tik gripas“? Ir vis dėlto, ar žinome, kaip atskirti?

Vienas iš klaidžiojančių mitų su senų laikraščių antraštėmis, kad koronavirusas čia pas mus seniai ir jokios panikos nebuvo, o štai dabar visi esame prigąsdinti be reikalo. Ar tai tikrai tas pats virusas su kuriuo  jau esame susidūrę?

 

Pasakoja infektologas, Vilniaus universiteto profesorius Arvydas Ambrozaitis.

 

 

Trys viruso atmainos yra kilę iš gyvūnų, o likusios keturios būdavo kiekvienais metais – jie ir sukeldavo peršalimo ligas, pasakoja A.Ambrozaitis.

 

Paprasčiau?

Koronavirusai yra virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau kai kurie sukelia infekcijas žmonėms. Sukėlę infekciją žmonėms, jie toliau gali būti perduoti nuo žmogaus žmogui. Koronavirusų infekcijos šaltinis gali būti daugybė gyvūnų. Pavyzdžiui, Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (MERS-CoV) šaltinis buvo kupranugariai, o sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SŪRS) – civetės katės.

 

Šis naujas Kinijoje aptiktas koronavirusas yra genetiškai glaudžiai panašus į SŪRS sukeliantį virusą.

 

SŪRS atsirado 2002 m. pabaigoje Kinijoje ir per aštuonis mėnesius 33 šalys pranešė apie daugiau nei 8 000 SŪRS atvejų. Tuo metu nuo šio viruso mirė kas dešimtas susirgęs asmuo.

 

Nors gripo ir COVID-19 perdavimo keliai ir simptomai yra panašūs, šias infekcijas sukeliantys virusai yra labai skirtingi. Dar labai anksti daryti išvadas, kaip plinta naujasis koronavirusas, tačiau išankstinė informacija rodo, kad jo plitimo mechanizmas yra labiau panašus į SŪRS ar pandeminio gripo, negu į sezoninio gripo plitimo mechanizmą, nes žmonės niekada prieš tai nebuvo susidūrę šia infekcija. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, Europoje nuo gripo ir jo sukeltų komplikacijų kasmet miršta apie 40 000 žmonių.  Nėra įrodymų, kad tokie naminiai gyvūnai kaip šunys ar katės gali tapti naujojo koronaviruso šaltiniu, tačiau kontaktuojant su gyvūnais rekomenduojama laikytis bendrų higienos principų.

 

Šiuo metu yra per mažai duomenų, kad būtų galima vertinti mirštamumą nuo COVID-19, tačiau preliminarūs duomenys rodo, kad jis yra mažesnis, nei nuo SŪRS.

http://www.fm99.lt/wp-content/uploads/2020/10/rodykle.png

COVID-19 – būkime saugūs ir sveiki – Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos informacinis projektas apie naująjį koronavirusą. Projektas įgyvendinamas su Sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.

Tauragesradijas.lt inform.

+370 446 64060 Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
„Gero apetito!“ Muzika pietaujantiems
Spaudos Radijo ir Televizijos fondas
Pasivaikščiojimai po Mažąją Lietuvą“
Dronas
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija
Onija
Tauragės žinios
Tauragės žinios
Bajorsta

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti