Lietuvių psichikos sveikatos rodikliai nedžiugina, bet pagalbos formų daugėjaRugsėjo 9, 2022

Lietuvių psichikos sveikatos rodikliai nedžiugina, bet pagalbos formų daugėja

Rugsėjis atviros psichiatrijos mėnuo. Artimiausiose „Sveikatos kultūros“ laidose pasakosime apie psichikos ligų prevenciją, baimes, užklumpančias krizes, kaip su jomis dorotis ir ne tik. Šioje laidoje Sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė pasakoja apie psichikos sveikatos situaciją Lietuvoje, apie tai kokia pagalba prieinama ne tik medikamentine forma – būdų yra pačių įvairiausių. 

„Visuomenės psichikos sveikatos būklės Lietuvoje rodikliai vertinant per daugelį metų nedžiugina, vis dar esame pirmi Europoje pagal savižudybių skaičių, turime labai didelius priklausomų žmonių, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo rodiklius,“ – pasakoja S.Bieliūnė.

Simona Bieliūnė

 

Kovidas taip pat įnešė savo indėlį –  pandemijos, karantino metu ketvirtadaliu išaugo Lietuvos gyventojų nerimas. Tačiau buvo ir pamokų, kurios išmoktos ir naudojamos toliau.

„Suaugusiųjų psichikos sveikata sugrįžusi į priešpandeminį lygį, o pandemijos metu sistema tapo gerokai lankstesnė, pagalba pradėta teikti ir nuotoliniu būdu.“ – džiaugiasi pašnekovė.

Atsirado ne tik susirašinėjimo paslauga pagalbos linijose, bet ir paslaugos teikiamos savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose, psichologinės gerovės paslaugos, kurias teikia psichologai tiek individualiai, tiek grupėmis. Vienas iš keturių ar penkių šalies gyventojų patiria vienokius ar kitokius psichologinius sunkumus, tad kalbama apie tikrai didelę visuomenės dalį.

„Po kovido kelia nerimą vaikų ir paauglių psichikos sveikata, kuriems socialiniai ryšiai labai svarbūs ir jie gerokai sutrūkinėję,“ – apgailestauja S.Bieliūnė.

Psichikos sveikatos tema per šiuose dvejus metus tapo labai aktuali visame pasaulyje, ne tik Lietuvoje, tad gerokai aktyvesnis ir tarptautinis bendradarbiavimas bei pagalbos paieškos. Pasikeitė ir žmonių požiūris.

„Visuomenėje taip pat atsirado daugiau žmonių legalizuojančių psichikos sveikatos temą,“ – sako ministro patarėja.

Pagalba tapo taip pat gerokai įvairesnė, pasitelkiami ir visai kitokių sričių specialistai – meno, muzikos, dailės terapijos. Šių specialistų vaidmenį siekiama išplėsti, sako Simona Bieliūnė, o planuojant pokyčius daug diskutuojama, kaip šie specialistai galėtų surasti sau vietą.

Regionuose pagalba taip pat prieinama, Psichikos sveikatos centrai veikia beveik visose savivaldybėse, teigia ministro patarėja.

Pandemijos metu pradėjo veikti ir tinklalapis www.pagalbasau.lt, kuriame pateikiama daug informacijos apie psichikos sveikatą ir prieinamą pagalbą. 

Plačiau klausykite pokalbį su LR Sveikatos ministro patarėja Simona Bieliūne.

 

Laidų ciklo „Sveikatos kultūra“ – Tauragės radijo eteryje klausykite trečiadieniais 11:05 val., pakartojimo šeštadieniais 10:05 val.

Pasirūpink savo emocine sveikata, apsilankyk www.pagalbasau.lt

 

Rinkimės sveiką ir aktyvią gyvenseną!

Laidos kuriamos bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamos Europos socialinio fondo lėšomis.

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
http://www.moto-way.lt/
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
Spotify
lions
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti