Medijų rėmimo fondo biudžetu nepatenkinta žiniasklaidos bendruomenė prašo Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros didinti finansavimą iki 9 mln. EurSpalio 26, 2023

Medijų rėmimo fondo biudžetu nepatenkinta žiniasklaidos bendruomenė prašo Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros didinti finansavimą iki 9 mln. Eur

Daugiau kaip 120 žiniasklaidos priemonių, žiniasklaidos grupės, 11 nacionalinėms ir regioninėms žiniasklaidos priemonėms, kultūros periodiniams leidiniams atstovaujančios asociacijos bei daugiau kaip 500 žurnalistų vienijančios profesinės sąjungos išreiškė didelį nepasitenkinimą numatytu finansavimu Medijų rėmimo fondui (MRF). Vietoj žadėto mažiausiai dukart didesnio biudžeto nei Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, kuris kasmet turėjo didėti, MRF numatyta tik 5 mln. eurų, kai tuo pat metu vienos žiniasklaidos grupės - LRT - finansavimas auga iki 73 mln. eurų.

 

Žiniasklaidos organizacijos kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą, Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, Premjerę Ingridą Šimonytę, Vyriausybės kanclerę Giedrę Balčytytę, finansų ministrę Gintarę Skaistę, kultūros ministrą Simoną Kairį, Seimo Biudžeto ir finansų, Ekonomikos, Kultūros komitetas, Kultūros ir Finansų ministerijas prašydami tęsi duotus pažadus visos šalies žiniasklaidos bendruomenei ir numatyti kitais metais 9 mln. eurų biudžetinį finansavimą, kuris kasmet didėtų kaip ir finansavimas visuomeniniam transliuotojui.  

 

Visos šalies žiniasklaidos bendruomenei atstovaujančios organizacijos atkreipia dėmesį, kad MRF privalo būti skiriamas mažiausiai dvigubai didesnis finansavimas dėl kelių priežasčių. Pirmiausia MRF ne tik perima SRTRF funkcijas, kurio skiriamų lėšų neužtekdavo įgyvendinti būtiniems projektams. Antra, MRF numatytos naujos funkcijos – parama turinio pritaikymui žmonėms su negalia, kurio kaštai yra didžiuliai, stipendijoms tiriamosios žurnalistikos atstovams, prenumeratos pristatymui, skaitmenizacijai.

 

Lietuvos žurnalistų sąjungos (LŽS) pirmininko Dainiaus Radzevičiaus teigimu, tiriamosios žurnalistikos ir mažų redakcijų finansinė situacija šiandien yra ypač sudėtinga, o visuomenės poreikis tokiai žurnalistikai yra gyvybiškai svarbus.

 

„Vyriausybė kurdama naują valstybės paramos žiniasklaidai modelį aiškiai įsipareigojo užtikrinti tinkamą paramą kultūrinei ir regionų, tiriamajai žurnalistikai ir net individualioms stipendijoms individualiems žurnalistams. Labai tikimės, kad Seime bus patvirtintas ir tinkamas biudžetas, nes kol kas lėšų biudžeto projekte numatyta gerokai per mažai“, - sako D. Radzevičius.

 

Kultūros periodinių leidinių asociacijos vadovas Gytis Norvilas atkreipia dėmesį, kad įdėjus daug darbo, laiko ir resursų kuriant MRF, o tuo pačiu ir visų žiniasklaidos priemonių ir sričių konsolidacijai pasiekti, visas sektorius jaučiasi apgautas, demoralizuotas, kupinas nepatenkintų lūkesčių.

 

„Juolab kultūrinė spauda, kuri nuo pat MRF kūrimo proceso pradžios nuoširdžiai įsitraukė į procesą, Kultūros periodinių leidinių asociacija (KPLA) prisiėmė atsakomybę tapdama vienu iš dalininkų. Numatomas MRF biudžetas neleis pasiekti kokybinio proveržio, užsibrėžtų tikslų, išsikeltų dar 2021 m. Seime vykusioje konferencijoje, t. y. spręsti įsisenėjusias, sistemines kultūrinės, regioninės ir kitos žiniasklaidos problemas bei iššūkius. Tai labai aišku ir akivaizdu. Nereikia savęs ir kitų apgaudinėti. Nepadidinus biudžeto, grės tiesiog stagnacija“, – sako G. Norvilas.

 

Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) pirmininkė Lina Bušinskaitė atkreipia dėmesį į tai, kad didesnis finansavimas naujajam MRF būtinas ir dėl jam numatytų naujų funkcijų, todėl politikų duoti pažadai žiniasklaidos bendruomenei turi būti tęsimi ir negali būti užmiršti.

 

„Pavyzdžiui, viena iš fondo pareigų - remti turinio pritaikymą žmonėms su negalia, kas yra labai brangi socialinė paslauga. Tai reiškia papildomas išlaidas redakcijoms, kurios jau yra reikalingos, nes šiai naujovei jau reikia ruoštis, pavyzdžiui, pritaikyti užsienyje sukurtus robotus. Tarkim, IŽA skaičiavimais, vien asociacijos nariams turinio pritaikymas metams kainuotų 4-8 mln. eurų, priklausomai nuo to, ar būtų verčiama gyvai lietuvių gestų kalba, ar subtitruojama, ar robotais, kasdien taip paruošiant 200 turinio vienetų. O tai yra tik maža rinkos dalis - sudėjus visos žiniasklaidos rinkos poreikius turinio pritaikymui, skaičiai būtų dar didesni“, - sako L. Bušinskaitė.

 

Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos direktorė Rasa Navickienė tvirtina, kad steigiant naująjį Medijų rėmimo fondą ne laukėme, bet ir patys aktyviai dalyvavome, teikėme racionalius pasiūlymus, girdėjome pakylėtas politikų kalbas, kad valstybės pareiga yra suteikti galimybes bei resursus esamos regioninės žiniasklaidos stiprėjimui bei transformacijai, remiant per naujai kuriamą fondą ne tik projektų turinį, bet ir žiniasklaidos priemonių veiklą bei sklaidą.

 

„Regioninės spaudos programa - viena iš didžiausių tarp visų šešių SRTRF programų ir dalis pateiktų projektų joje būdavo nefinansuojami ne dėl nekokybiškai parengtų projektų, o tiesiog dėl lėšų trūkumo. MRF numatytas regioninės žiniasklaidos ne tik projektinis, bet ir veiklos rėmimas. Deja, paaiškėjus, kokios menkos lėšos skiriamos šiam fondui, akivaizdu, kad naujos regioninės žiniasklaidos rėmimo formos per MRF, pavyzdžiui, remti veiklą, prenumeratos pristatyma, skaitmenizaciją, iškart numirs – tam įgyvendinti tiesiog nebus lėšų. Tai buvo tik tuščios deklaracijos, kurios netrukus padės galutinai numarinti regionų ir vietinius laikraščius“, - sako R. Navickienė.

 

Pasak jos, peršasi mintis, kad Lietuvoje nepaisoma ir Europos Komisijos teisinės valstybės principo taikymo ataskaitoje akcentuojamos pozicijos: stengiantis išlaikyti žiniasklaidos įvairovę būtinas dotacijų teikimas inovacijoms vietos ir regioninei žiniasklaidai remti bei pliuralizmui skatinti.

Prie šio kreipimosi prisijungė:

 • Lietuvos žurnalistų sąjunga
 • Lietuvos žurnalistų draugija
 • Interneto žiniasklaidos asociacija
 • Lietuvos radijo ir televizijos asociacija
 • Lietuvos kabelinės televizijos asociacija
 • Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija
 • Lietuvos regioninių radijo stočių asociacija
 • Asociacija „Nacionalinė spauda“
 • Lietuvos žiniasklaidos tautinių bendrijų kalbomis asociacija
 • Regioninių televizijų asociacija
 • Kultūros periodinių leidinių asociacija

 

Pranešimas spaudai / Asociatyvi Wijs iš pexels.com

 

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Kultūros publicistinės laidos „Ant rubežiaus“
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
Spotify
lions
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti