
Mokesčių žinija I Apie mokesčių mokėjimą, pajamų deklaravimą užsiimantiems ilgalaike ar trumpalaike patalpų nuoma
Patalpų nuoma populiarėja ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose miestuose, miesteliuose. Artėjant vasarai verta pasikartoti žinias apie mokesčių mokėjimą, pajamų deklaravimą ir kitus svarbius klausimus, aktualius užsiimantiems ilgalaike ar trumpalaike patalpų nuoma. Apie tai pokalbis su Klaipėdos AVMI MPD vadove Laimute Mačerniene.
Nuomojant gyvenamosios paskirties patalpas yra keli būdai, kaip galima sumokėti mokesčius. Ar galėtumėte juos pakomentuoti?
Paprastai tarianti, gyventojas, norėdamas nuomoti gyvenamosios paskirties patalpas (pvz., butą) Lietuvoje gali pasirinkti, kaip bus apmokestinamos jo nuomos pajamos:
- galima rinktis verslo liudijimą ir iš anksto sumokėti savivaldybės tarybos nustatytą fiksuoto dydžio pajamų mokestį;
- galima pateikti metinę pajamų deklaraciją ir sumokėti 15 proc. pajamų mokestį nuo per metus gautų nuomos pajamų;
- galima įregistruoti atitinkamą apgyvendinimo paslaugų veiklą su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažyma, jei kartu su nuoma yra teikiamos ir papildomos paslaugos. Tokiu atveju galioja ta pati individualios veiklos apmokestinimo tvarka kaip ir kitoms veikloms.
Plačiau aptarkime gyvenamosios paskirties patalpų nuomą su verslo liudijimu.
Gyventojai, nepriklausomai nuo to, trumpam ar ilgam laikui nori nuomoti gyvenamąsias patalpas, tai gali padaryti įsigiję verslo liudijimą „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma“. Šis verslo liudijimas tinka tik nuomojant tokias patalpas gyventojams, o kiekvienam nuomojamam būstui reikia įsigyti atskirą verslo liudijimą.
Ką dar svarbu žinoti, jei planuoju turėti tokį verslo liudijimą?
Jei gyventojas planuoja būstą nuomoti per tarpininką, t. y. įmonę, kuri teikia savininkui būsto nuomos administravimo, valymo paslaugas, rūpinasi klientų užsakymais ir pan., tai minėtas verslo liudijimas tokiai nuomai netinka ir GPM sumokamas šias pajamas deklaravus metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje.
Taip pat su šiuo verslo liudijimu nuomai negali būti teikiamos papildomos paslaugos, pvz., kaimo turizmo paslaugos arba pusryčių paslaugos. Tokiu atveju reikia registruoti paslaugas atitinkančią individualią veiklą su pažyma arba veiklą su verslo liudijimu.
Pažymėtina, jog per kalendorinius metus iš verslo liudijime nurodytos vykdytos veiklos gavus didesnes nei 45 tūkst. eurų pajamas ar nesilaikant kitų apribojimų, reikia sumokėti papildomai. Gautų pajamų iš patalpų nuomos dalis, viršijusi 45 tūkst. eurų, apmokestinama 15 proc. GPM tarifu.
Klaipėdos AVMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė
Patalpų nuomą aptarėme, o dabar pakalbėkime apie apgyvendinimo paslaugas. Juk neretai gyventojas kartu su trumpalaike ar ilgalaike būsto nuoma taip pat teikia savo klientams ir papildomas paslaugas, pvz. pusryčius. Kaip registruoti tokią veiklą?
Tokiu atveju reikia įregistruoti atitinkamą veiklą su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažyma. Ir yra taikomos tos pačios apmokestinimo taisyklės, kaip ir vykdanti bet kurią kitą individualią veiklą.
- Svarbu atkreipti dėmesį, kada pajamos iš verslo liudijimo viršija 45 tūkst. Eur per metus.
- Tai pat negalima teikti paslaugų įmonei, jei įmonės ir gyventojo veiklos tapačios.
Jei įmonės ir gyventojo veiklos nėra tapačios, tai metinė pajamų suma, gauta iš įmonių, negali viršyti 4,5 tūkst. Eur ir kt.
Jei šių apribojimų nesilaikoma, viršijančios pajamos apmokestinamos kaip pajamos, gautos iš individualios veiklos pagal pažymą.
Kaip skaičiuojami mokesčiai savarankiškai dirbant pagal pažymą?
Mokesčio dydis priklauso nuo uždirbtų apmokestinamųjų pajamų, paprastai tariant pelno. Jis apskaičiuojamas iš visų pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus. Uždirbus iki 20 tūkst. eurų per metus, taikomas 5 proc. tarifas, perkopus šią ribą – didėja palaipsniui iki 15 proc.
Kai kam neramu dėl apskaitos. Ar iš tiesų ji tokia sudėtinga? Ką reikėtų žinoti pradedantiesiems?
IDV vykdantys gyventojai turi vesti supaprastintą apskaitą ir jau kurį laiką apskaitą palengvina nemokama VMI e. paslauga i.APS: pajamas ir išlaidas tvarkant e. būdu, nebereikia pildyti popierinio žurnalo. Svarbu tai, kad veiklą pagal pažymą vykdantis gyventojas privalo kiekvienam pirkėjui už prekes ar paslaugas išduoti sąskaitą faktūrą, PVM sąskaitą faktūrą, o su verslo liudijimu - tik jei klientas paprašo.
Kada gali reikėti sumokėti PVM?
Jei gyventojas teikia paslaugas PVM požiūriu Lietuvoje ir per paskutinius 12 mėn. jo pajamos viršija 45 000 eurų ribą, jam gali atsirasti prievolė registruotis PVM mokėtoju Lietuvoje, skaičiuoti ir mokėti PVM į Lietuvos biudžetą.
Kaip ir kitus veiklos sektorius, taip ir šį, VMI stebi ir prižiūri. Kaip tai vyksta?
VMI siekia įsitikinti, kad gyventojai tinkamai deklaruoja ir moka mokesčius, todėl vertina ir klientų deklaruotus bei iš trečiųjų šaltinių gautus duomenis, viešai pasirodžiusią informaciją žiniasklaidoje bei internete, pvz. komentarus, atsiliepimus. Atliekant bendrą NT nuomos rinkos priežiūrą itin vertingi ir gyventojų pranešimai apie galimai nelegalią veiklą. Vidutiniškai per metus VMI sulaukia apie 400 tokių pranešimų.
Tačiau svarbu pastebėti bendras teigiamas nuomos veiklos tendencijas. Auga tiek tokią veiklą vykdančių gyventojų skaičius, tiek jų deklaruojamų pajamų ir mokesčių sumos. Dar vienas patarimas - nesvarbu, kokios paskirties turtas nuomojamas, visada tikslinga sudaryti nekilnojamojo turto nuomos sutartį.
Apie tai plačiau - VMI svetainėje, skiltyje Gavau turto nuomos pajamų, čia rasite ir Atmintinę „Nuomojantiems nekilnojamąjį turtą“.
Kalbino Laimonas Rimkus
Tauragesradijas.lt inform.