
Mokesčių žinija I Sukčiavimas internetinėje erdvėje VMI vardu. Kaip apsaugoti save?
Sukčiavimas internetinėje erdvėje, sukčių išvilioti žmonių pinigai – tokius pranešimus jau skaitome kasdien. Kaip apsaugoti save ir neprisidėti prie internetinių sukčių sėkmės – patarimai laidoje „Mokesčių žinija“ su Klaipėdos AVMI MPD atstovu Rolandu Ivaščenko.
Internetinių sukčių sėkmę neretai lemia patiklumas. Suklaidinti žmones sukčiai siekia prisidengdami įvairių institucijų, taip pat ir VMI vardu. Papasakokite, kokių atvejų pastebi ir apie ką perspėja savo klientus Mokesčių inspekcija?
Sukčiai apgauti bando įvairiais būdais, pvz. kuria fiktyvius VMI informacines sistemas ar internetinę svetainę imituojančius internetinius puslapius. Juose siūloma prisijungti su el. bankininkystės duomenimis ar pateikti kitus asmeninius duomenis, o tai padarius šią informaciją sužino ir sukčiai.
Taip pat sukčiai siunčia melagingus pranešimus, pateikdami paslėptas nuorodas, mygtukus ar QR kodus su raginimu greičiau prisijungti ir pvz. užpildyti permokos prašymą, sumokėti baudas. Šios nuorodos veda į sukčių internetinius puslapius, imituojančius VMI sistemas, taip pat - bankų puslapius, kur siūloma prisijungti su el. bankininkystės duomenimis. Tai padarius jūsų duomenis sužino ir sukčiai.
Užfiksuota ir tokių atvejų, kai pranešimuose dėl tikroviškumo nurodyti ir iš galimai nelegalių duomenų bazių gauti gyventojų asmeniniai duomenys, pvz. vardas, pavardė, asmens kodas arba jo fragmentas.
Apie ką visų pirma reikia žinoti ir į ką atkreipti dėmesį gavus bet kokį pranešimą, kuriame minima VMI?
Svarbu tai, kad VMI niekada nesiunčia gyventojams pranešimų su jų asmenine informacija, asmens kodu, mokėtinomis sumomis, raginimu susigrąžinti permoką. Žinokite ir tai, kad Mokesčių inspekcija savo el. laiškuose nenaudoja jokių mygtukų ar OR kodų.
Atkreipkite dėmesį ir į gauto pranešimo kalbą - Pažymėtina ir tai, kad sukčių laiškus išduoda nerišli kalba, kartais - gramatinės klaidos.
Sukčių el. laiškus išduoda ir kitos detalės, pvz., el. pašto adresas, – ar galite apie tai plačiau papasakoti?
Oficialūs VMI el. pašto adresai visada baigiasi galūne @vmi.lt, o sukčiai naudojasi labai panašiomis galūnėmis, pvz.: @vmi.com, @vni.lt, @vmi.org. arba manovmi@vmi.meil-snder.lt.
Pasitaiko ir atvejų, kai sukčiai kaip laiško siuntėją nurodo VMI darbuotojo el. paštą, todėl reikia atkreipti dėmesį į antrąjį siuntėją. Jeigu jis nesutampa su priekyje nurodytu, vadinasi, VMI šio el. laiško nesiuntė.
Atkreipiu klausytojų dėmesį ir į tokius laiškus, kuriuose yra prisegtas neva pajamų deklaracijos išrašas ar informacija apie baudas, kiti prie laiško pridėti dokumentai. Pabrėžiu, kad tokį pridėtą dokumentą galite gauti tik iš Mano VMI siunčiamų pranešimų ir tik tuo atveju, jei šią funkciją esate pasirinkę. Kitu atveju VMI laiškuose papildomų dokumentų nebūna – tokius laiškus su prisegtais neva pajamų deklaracijos išrašais ar baudomis siunčia sukčiai.
Klaipėdos AVMI atstovas Rolandas Ivaščenko
Ką daryti gavus tokį laišką?
Jokiu būdu dokumento neatidaryti, o informaciją pasitikrinti savarankiškai per VMI interneto svetainę prisijungus prie Mano VMI. Visais atvejais rekomenduojame gautą pranešimą vertinti kritiškai ir ypač, jei jis yra netikėtas.
Taigi, visą asmeninę informaciją, susijusią su mokėtinais mokesčiais, permokomis, pateiktomis deklaracijomis, gautais pranešimai bei baudomis, pasitikrinti galite savarankiškai prisijungę prie VMI sistemų.
Ar įmanoma atskirti sukčių internetinius puslapius? Ir kokie požymiai juos išduoda?
VMI interneto svetainės adresas yra https://www.vmi.lt/ ir visų VMI informacinių sistemų adresai turi galūnę .vmi.lt prieš pirmą pasvirąjį brūkšnį.
Jeigu adresas tokios galūnės neturi, tuomet tai yra požymis, kad patekote į sukčių svetainę. Neįvedinėkite jokių duomenų, nespauskite nuorodų sukčių svetainėse. Sukčių svetainę uždarykite. Patikrinkite kompiuterį su antivirusine programa.
Pažymėtina ir tai, kad Valstybinės mokesčių inspekcijos vardu nevyksta jokia reklaminė kampanija nei Google, nei socialiniuose tinkluose. VMI vardu pažymėtas „Remiamas“ turinys, pvz., pirmuose Google paieškos variantuose, yra sukčiai.
Kaip į tokius sukčių bandymus reaguoja VMI?
Nuolat bendradarbiaujame su Nacionalinio kibernetinio saugumo centru. Dalijamės informacija apie pastebėtus ar iš gyventojų gautus naujus atvejus, pvz. fiktyvias svetaines. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras tokias svetaines užblokuoja.
Savo ruožtu dėkojame ir gyventojams, kurie pastebėję tokius atvejus, nieko nelaukia ir taip pat informuoja Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą. Pastebime, kad tokių gyventojų vis dažniau pasitaiko (mes kreipiamės dėl atvejo, o centras jau būna gavęs informaciją).
Apibendrinant - ką daryti gavus įtartiną pranešimą? Kur rasti VMI rekomendacijas apie tai?
VMI internetiniame puslapyje pateikiame visą informaciją, kaip atskirti tokius pranešimus ir ką daryti tapus sukčių auka. Ją rasite Gavau įtartiną pranešimą iš VMI dalyje. Taip pat VMI Facebook paskyroje pasidalijame naujais klientų atsiųstais sukčiavimo pavyzdžiais.
Jei turite abejonių dėl gauto pranešimo, kuriame prisistatoma VMI, galite pateikti paklausimą per Mano VMI (skiltyje Paslaugos > Paklausimai) ar el. paštu duomenu_sauga@vmi.lt (kartu pridedant gauto pranešimo vaizdą).
Būkime atidūs, nebūkime patiklūs ir netapkime sukčių aukomis! Dalinkimės savo pastebėjimais, patarkime vyresniems žmonėms, kaimynams....
Kalbino Laimonas Rimkus
Tauragesradijas.lt inform.