Rasa Juknevičienė: „Sprendimas dėl Ukrainos tikėtas, labai daug dėl to dirbom“Lapkričio 10, 2023

Rasa Juknevičienė: „Sprendimas dėl Ukrainos tikėtas, labai daug dėl to dirbom“

Europos Komisija (EK) trečiadienį, lapkričio 8 dieną rekomendavo valstybėms narėms pradėti oficialias derybas dėl Ukrainos ir Moldovos narystės Europos Sąjungoje, o Sakartvelui suteikti kandidatės statusą, kai pašalins trūkumus, įskaitant kovos su korupcija ir rinkimų srityse. Prieš nustatant oficialią derybų pradžios datą, iš Ukrainos ir Moldovos turėtų būti pareikalauta užbaigti tolesnes reformas.

Bosnija ir Hercegovina 2022 metų gruodį tapusi ES kandidate nesulaukė aiškaus pritarimo deryboms. Komisija rekomendavo pradėti derybas, „kai bus pasiektas reikiamas narystės kriterijų atitikimo lygis“.

Apie EK siūlymus bei Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą artėjančiuose Europos Parlamento rinkimuose pokalbis su Europos liaudies partijos frakcijos EP vicepirmininke Rasa Juknevičiene.

 

Lietuviai daug prisidėjo

„Tikėtas sprendimas, labai dėl to daug visi dirbom“, – sako europarlamentarė Rasa Juknevičienė. – „Įdėta daug užkulisinio darbo, Europos Parlamentas priėmęs ne vieną rezoliuciją, kuriomis reiškė savo nuomonę ir rekomendacijas Europos Komisijai“. 

Būtent Europos Parlamentas buvo pirmoji institucija, kuri vos prasidėjus pilnos apimties Rusijos invazijai į Ukrainą 2022 metų kovo mėnesį susirinko į neeilinę sesiją ir sutarė siūlyti, kad Ukraina taptų kandidate į Europos Sąjungą.

„Buvom tos idėjos ledlaužis“, – prisimena R.Juknevičienė. Itin daug pastangų dėjo Lietuvos atstovai EP, tiek Andrius Kubilius, tiek Rasa Juknevičienė, ir praėjus pusantrų metų po šios karo fazės pradžios Europos Komisija pateikė istorinį pasiūlymą kariaujančiai Ukrainai. 

Ne mažiau ši žinia svarbi ir Moldovai bei Vakarų Balkanams, kur situacija labai jautri ir nedraugiškų demokratijai šalių įtaka didelė. Sakartvelas atsilieka, tačiau „įšoko į važiuojantį traukinį“ ir šiai šaliai taip pat buvo suteiktas kandidatės statusas, nors ir su išlygomis.

Tai ir ženklas Rusijai, neabejoja europarlamentarė, dėl jos įtakos Sakartvele.

Balkanai turėtų dėkoti Ukrainai, kad buvo priimtas toks sprendimas, nors kartais iš jų politikų pasigirsta nepasitenkinimo, kad Ukraina užgožia, sako R.Juknevičienė.

„Atvirkščiai, Ukraina juos atvedė į šiuos ES sprendimus ir stagnacija galbūt baigsis“, – apie pradėtus plėtros procesus kalba pašnekovė.

Maria da Graça Carvalho, Frances Fitzgerald ir Rasa Juknevičienė

 

Siekiama stiprinti sankcijų įgyvendinimą

Siekiant apriboti Rusijos gebėjimą apeiti ES sankcijas, būtina stiprinti jų įgyvendinimo priežiūrą ir sukurti jų apėjimo prevencijos mechanizmą, ketvirtadienį pažymėjo Europos Parlamentas. 

EP buvo priimta rezoliucija, kurios iniciatorius buvo Andrius Kubilius, kartu su Europos liaudies partijos frakcija ir Rasa Juknevičiene, kurioje pažymėta daug svarbių dalykų ir rekomendacijos dėl sankcijų Rusijai.

„Ten išnagrinėta, ko dar trūksta. Aišku, sankcijos veikia, nereikia pasiduoti Rusijos propagandai, kuri sako, kad sankcijos neveikia, tik reikia jas dar labiau sustiprinti,“ – neabejoja Europos liaudies partijos frakcijos vicepirmininkė.

„Dar yra sričių, kurios išvis nesankcionuotos, pavyzdžiui, deimantai“, – primena Rasa Juknevičienė.

Anot jos, šalys niekaip nesusitaria ir dėl atominės energetikos.

„Vengrija su Rosatomu stato atominę elektrinę.“ – apie bėdas su ES šalimis, kurios bendradarbiauja su Rusija pasakoja europarlamentarė.

Anot jos, nors kartais atrodo, kad per Lietuvą daugiausiai keliauja sankcionuotos prekės, tačiau taip yra todėl kad per sieną su Baltarusija keliauja prekės iš kitų šalių: „Tad nereikia užsiimti saviplaka“.

 

Paaiškės kandidatų sąrašas į EP

Artėjant kitų metų Europos Parlamento rinkimams partijos renka kandidatų sąrašus. Šį savaitgalį – kandidatų į Europos Parlamentą reitingavimas Tėvynės Sajungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijoje.

Pirmą kartą TS-LKD rengia atvirą reitingavimo procedūrą – ne partijos nariai galėjo registruotis iki spalio 27 dienos ir taip pat reitinguoti sąrašą.

„Labai įdomi patirtis, kiek kalbu su kolegomis, tai nelabai kas Europoje turi tokią atvirą procedūrą“, – pasakoja Rasa Juknevičienė.

„Kol kas yra tik abėcėlinis sąrašas, kuris pavirs jau sąrašu, kurį partija pateiks rinkėjams birželio 9 dieną.“ – sako būsima konservatorių kandidatė į Europos Parlamentą.

 

Laida rengiama bendradarbiaujant su Europos liaudies partijos frakcija Europos Parlamente

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
Spotify
lions
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti