Sakartvelo prezidentas M.Saakašvilis kali ir už Hillary Clinton nupirktą „Red Bull“…Balandžio 14, 2023

Sakartvelo prezidentas M.Saakašvilis kali ir už Hillary Clinton nupirktą „Red Bull“…

Sakartvele protestai tęsiasi, Michailas Saakašvilis miršta kalėjime. Tokią žinutę siunčia pats per advokatus. Kaip viskas atrodo iš vidaus? „Pilietiškumo dėlionėje“ – pokalbiai su buvusio Sakartvelo Prezidento Michailo Saakašvilio mama Giuli Alasania, sūnumi Eduardu Saakašviliu ir advokatu Giorgi Chaladze.

 

Michailas Saakašvilis – politinis kalinys

Regiono lyderiu buvusio Sakartvelo ateitis neaiški. Protestai nerimsta. Kovą masiniai protestai privertė vyriausybę atsisakyti vadinamojo užsienio agentų įstatymo, veikiančio Rusijoje, pagal kurį bet kuri nevyriausybinė organizacija ar žiniasklaidos priemonė, gaunanti bent dalį finansavimo iš užsienio, turėtų registruotis kaip „užsienio agentė“.

 

Neramina ir politinių kalinių situacija, o Sakartvelo prezidentas Michailas Saakašvilis marinamas kalėjime.

„Esu politinis kalinys Sakartvele ir mirštu“, – Sakartvelo prezidento Michailo Saakašvilio laišką, perduotą jo advokato Massimo F. D’Angelo cituoja leidinys politico.eu. Blogėjančią jo būklę dar kartą pripažino balandžio pradžioje jį aplankę medikai.

Michailas Saakašvilis

Balandžio 9-ąją, Velykų sekmadienį, tūkstančiai protestuotojų vėl susirinko prie Sakartvelo parlamento. Šį mitingą organizavo pagrindinė opozicinė partija, palaikanti įkalintą buvusį prezidentą Michailą Saakašvilį.

Su Michailo Saakašvilio mama Giuli Alasania ir sūnumi Eduardu Saakašviliu bei advokatu Giorgi Chaladze kalbėjomės kovo viduryje Europos Parlamente (EP), kur vyko renginys politiniams kaliniams paremti, organizuotas Lietuvos europarlamentaro Petro Auštrevičiaus. Tuomet priimta ir dar viena EP rezoliucija, kurioje reiškiamas susirūpinimas dėl blogėjančios M. Saakašvilio sveikatos būklės.

„Aš esu vienintelė, kuriai leidžiama jį lankyti. Ir žinote kodėl? Nes aš maisto atnešu du kartus per dieną“, – pasakoja M.Saakašvilio mama Giuli Alasania. – „Mano sūnus buvo apnuodytas ir jo organizme yra sunkiųjų metalų. Tai gyvsidabris, arsenas, dar kažkas. Jie nusprendė parodyti visiems, kad rūpinasi jo sveikata, todėl maisto atnešti gali tik mama. Štai kodėl man leidžiama jį aplankyti.“

 

M.Saakašvilio mama Giuli Alasania

 

Bet ir mamos apsilankymai nevyksta sklandžiai, nuolat tenka laukti valandomis, o kartais pasakoma, kad kalinys tęsia bado streiką ir nevalgo. Anot mamos, kai jis nevalgo, tai dėl to, kad negali valgyti dėl apnuojimo sunkiaisiais metalais.
„Jis turi 47 diagnozes. Ir tai pagal 17 gydytojų, kurie jį apžiūrėjo. Tarp tų gydytojų septyni gydytojai buvo pakviesti iš išorės, keturi – iš Jungtinių Valstijų, vienas iš Šveicarijos, vienas iš Jungtinės Karalystės. Ir visi jie turėjo tą pačią nuomonę“, – apie sunkią sūnaus būklę pasakoja mama. Tarp diagnozių ir demensija.

Perduoti sūnaus laiškus į išorę arba jam mamai neleidžiama, tai gali daryti tik advokatai, kai jie įleidžiami.

 

Nuolatinis dėmesys Ukrainai

Be mamos, informacijos šaltinis buvusiam Sakartvelo prezidentui yra televizija, kuriai leidimą jam pavyko gauti. Telefono jis neturi, žmonių galinčių lankyti ratas labai ribotas – mama ir advokatai, kartais – sūnus.

 

„Kai ateinu pas jį, į jo karcerį, ten (TV) visada daugiausia – Ukraina. Jis susikoncentravęs į Ukrainą, nes pasikliauja Ukraina. Jis sako esąs tikras, kad Ukraina nugalės. Kai kurie žmonės mano, kad karas gali trukti vienerius ar dvejus metus. Bet mano sūnus sako, kad tai netrukus bus baigta. Nes šiandien visi Vakarai yra vieningi ir Ukrainai duoda ginklų“, – pasakoja G.Alasania. Ji tvirtai tiki, kad Ukrainai laimėjus karą bus sukurta nauja pasaulio saugumo sistema, nes šiuo metu senoji nebeveikia.

 

Nuteistas ir už Hillary Clinton Red Bull

Dvi kadencijas 2004–2013 m. prezidentu buvęs M. Saakašvilis šiuo metu atlieka šešerių metų laisvės atėmimo bausmę už piktnaudžiavimą valdžia. Tarptautinės teisių gynimo organizacijos pasmerkė jo teistumą kaip politiškai motyvuotą.
2018 m. M. Saakašvilis buvo nuteistas už akių už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ir jam skirta šešerių metų laisvės atėmimo bausmė. M. Saakašvilio rėmėjai teigia, kad šis procesas buvo politiškai motyvuotas ir neapsiėjo be Sakartvelą šiuo metu valdančios partijos „Sakartvelo svajonė“ įsikišimo. M. Saakašvilis buvo suimtas 2021 metais, kai grįžo į Sakartvelą. Paklaustas apie tai, kokioje situacijoje atsidūrė šiuolaikinio Sakartvelo kūrėju vadinamas Michailas Saakašvilis, jo advokatas Giorgi Chaladze sako, kad tiesiog absurdiškoje.

„Esame absurde. Pateiksiu pavyzdį, dėl kokių kaltinimų prezidentas Saakašvilis yra kalėjime. Pavyzdžiui, dėl gėlių atnešimo per Lenkijos prezidento Kačynskio laidotuves. JIs kaltinamas lėšų pasisavinimu – tai apie gėlių kainą. Jie sako, kad prezidento sprendimas vykti į laidotuvių ceremoniją ir nešti gėles nebuvo skirtas valstybės tikslams, kad tai buvo jo asmeninis tikslas.“ – pasakoja G.Chaladze. – „Kitas, absurdiškas kaltinimas dėl Hillary Clinton Red Bull’io. Generalinis prokuroras televizijoje komentavo, kad reikia įsitikinti, jog Red Bull, kuris buvo nupirktas oficialaus vizito metu Hillary Clinton, buvo išgertas būtent jos, o ne kieno kito – jei Hillary Clinton išgėrė tą konkretų „Red Bull“, tai nėra nusikaltimo. Tačiau iki šiol nežinome, ar ji tikrai išgėrė šį Red Bull, taigi tai yra kaltinimas prezidentui Saakašviliui.“
Dar vienas kaltinimas pateiktas dėl dalyvavimo Vaclavo Havelo laidotuvėse ir su tuo susijusių išlaidų: „Visi kvitai įtraukti baudžiamojoje byloje, gėlių kvitai, visų išlaidų kvitai.“

M.Saakašvilio advokatas Giorgi Chaladzė

Kaltinimus M.Saakašviliui pripažįsta vos dvi šalys, teigia advokatas, tai Sakartvelas ir Rusija. Tuo pat metu, kai Sakartvelo ir Rusijoje buvo paskelbta tarptautinė M.Saakašvilio paieška, Ukrainos jis buvo paskirtas prezidento Volodymyro Zelenskio patarėju tarptautinio saugumo, ekonominiais bei kitais klausimais.

 

Kodėl grįžo į Sakartvelą?

M.Saakašvilis už akių nuteistas 2018 metais. Į Gruziją jis sugrįžo 2021 m. ir iškart buvo suimtas.
Advokatas sako, kad dabartinėje perspektyvoje aiškėja, kad tai galėjo būti speciali operacija tam, kad jį pašalinti iš Ukrainos, kad nebegalėtų padėti V.Zelenskiui karo metu.

„Dabar, žvelgdami atgal į procesus, manome, kad tai buvo didelis planas, o procesai aplink prezidentą Saakašvilį susiklostė taip, kad privertė jį sugrįžti į Sakartvelą, kad svarbiausiu metu prezidentas Saakašvilis nebūtų šalia prezidento Zelenskio, karo metu. Nes ar įsivaizduojate prezidentą Saakašvilį, kuris buvo pirmasis kovotojas su Putinu, turintį patirties kovoje su Rusija? Pas mus tai prasidėjo 2008 metais, kai Rusija įsiveržė į Gruziją. Mes stojome prieš Putiną. Jis žinojo, koks efektyviausias būdas kovoti su Putino režimu.“ – neabejoja G.Chaladzė. Jei M.Saakašvilis būtų išlaisvintas, jis būtų „didžiulė pagalba ir resursas Zelenskiui“.

 

Michailas Saakašvilis vadinamas šiuolaikinio Sakartvelo įkūrėju, jis padėjo ne tik Sakartvelui, bet ir kitoms regiono šalims ir iki šiol turi daug palaikytojų, o jį palaikanti partija vis dar yra didžiausia opozicinė partija Sakartvele. Michailas Saakašvilis aktyviai kovojo su korupcija Sakartvele, kuo šalis garsėjo visoje Sovietų Sąjungoje, todėl jį gerbia ne tik tie, kas atsimena jo laikus vyriausybėje, sako G.Chaladzė.

„Tai ne vieno žmogaus gyvenimas ir likimas, tai mūsų šalies likimas ir mūsų žmonėms, ne tik vyresnio amžiaus, kurie prisimena prezidento Saakašvilio vyriausybės laikus, bet ir jaunimui, kurį mes vadiname Saakašvilio karta, kurie ėjo į mokyklą nemokėdami kyšių mokytojams, į universitetus įstojo nepapirkę dėstytojų ir egzaminų centrų. Pasą ir vairuotojo pažymėjimą gali gauti be kyšio. Šie jaunuoliai neprisimena Sovietų Sąjungos, bet žino, kad prezidentas Saakašvilis yra tas, kuris sovietinę šalį be vardo, be pasididžiavimo, be europietiškų ambicijų pavertė tuo, kas esame dabar – demokratijos švyturys. Dabar mums sunkūs laikai, tikiuosi, jie greitai pasibaigs ir sugrįšim į taką.“ – kalba teisininkas.

Anot jo, vyriausybės pasikeitimas Sakartvele yra tik laiko klausimas, jei tai nenutiks anksčiau, tai tikrai per rinkimus 2024-aisiais.

 

Protestai dėl M.Saakašvilio

Sekmadienį, balandžio 9 demonstrantai prie parlamento rūmų sostinėje Tbilisyje mojavo Gruzijos, Ukrainos ir Europos Sąjungos vėliavomis ir laikė didžiulį plakatą su užrašu „Už Europos ateitį“. Visuomenės nuomonė Sakartvele labai palanki ES, o vyriausybė teigia tebesilaikanti šalies siekio prisijungti prie bloko, tačiau jos veiksmai atrodo kitaip.

Sakartvelas prašymą narystei ES pateikė kartu su Ukraina ir Moldova praėjus kelioms dienoms po to, kai Rusija 2022 metų vasarį įsiveržė į Ukrainą. Tačiau birželį ES oficialiai įvardijus Ukrainą ir Moldovą kandidatėmis, Sakartvelas liko už borto. Prieš suteikiant statusą Sakartvelui šalis turi įgyvendinti keletą politinių ir teismų reformų.

 

Sakartvelui papildomų problemų kelia ir šalį užplūdę rusai, kurie čia ypač gausiai vyko paskelbus mobilizaciją. Anot G.Chaladzės, to, ką Rusija padarė Sakartvelui, žmonės tikrai nepamiršo ir neatleido, o į atvykėlius žiūri prieštaringai: „Manau, kad dalis jų buvo specialiųjų pajėgų agentai, nes per pilietinius neramumus Tbilisyje keli šimtai automobilių gavo signalą ir išvyko iš šalies. Matėme ilgą automobilių eilę ir labai specifinių kūno formų žmones, tai tikrai ne IT specialistai, sėdintys kambariuose priešais kompiuterius. Tokių žmonių vis dar yra Tbilisyje. Bet aš nesakau, kad nėra normalių žmonių, kurie pabėgo iš šalies. Taip, jų yra. Ir kartvelai gali atskirti normalius žmones ir specialiąsias pajėgas. Esame Rusijos šnipų atpažinimo profesionalai.“

Visgi dauguma atvažiavo tiesiog norėdami išvengti sankcijų, atvykę jie registruoja savo įmonės Sakartvele ir taip apeina sankcijas, sako G.Alasania.

Kai kurie stengiasi nekalbėti rusiškai ir stengiasi nuslėpti savo rusišką akcentą, tuo tarpu kiti agresyviai puola, reikalaudami su jais kalbėti rusiškai, pasakoja pašnekovai.
 

Sūnus Eduardas daug vilčių nededa

Tuo metu kova dėl M. Saakašvilio gyvybės tęsiasi. Laukti, kol baigsis jo įkalinimo terminas – jis neturi tiek laiko, sveikata nuolat blogėja. Tačiau daug vilčių neturi net šeimos neriai, sako, jį išlaisvinti gali tik politinis sprendimas, jeigu valdžiai pasirodys, kad taip gaus naudos.
Michailo sūnus Eduardas Saakašvilis sako, kad stengiasi nuolat priminti pasauliui apie tėvą ir jo situaciją, dėmesio daugėja, tačiau tai vistiek Gruzijos vidinis reikalas.

Michailo Saakašvilio sūnus Eduardas Saakašvilis Sakartvele negyvena daug metų, šiuo metu studijuoja Nyderlanduose, prieš tai dirbo universitete Berlyne. Santykiai tarop Sakartvelo ir Vakarų gana sudėtingi, sako jis, nors Vytriausybė stengiasi nenutraukti ryšių su Europos Sąjunga.

„Yra žmonių, lyginančių Sakartvelą su Rusija, tačiau Sakartvelas nėra Rusija. Vyriausybė tam tikrais atžvilgiais palaiko ryšius su Europos Sąjunga. Dėl įvairių priežasčių. Manau, kad tai taip pat reiškia, kad Europos Sąjunga mano tėvo atveju atlieka kritinį vaidmenį, kuo daugiau suvokiama jo padėtis čia, Vakaruose, tuo daugiau dėmesio bus skirta Sakartvelo vyriausybei, kad ši su tėvu elgtųsi kitaip. Net jei jie jo nepaleidžia, tai pagerina elgesį su juo. Todėl mes čia ir esame.“ – pasakoja E.Saakašvilis.

M.Saakašvilio sūnus Eduardas

Eduardas netiki, kad tarptautinės organizacijos gali priversti Sakartvelą paleisti jo tėvą, tačiau palaikymas jam šalies viduje tikrai yra – po sulaikymo vyko didžiuliai protestai, kad jo sulaikymas yra politinis supranta ne tik bendraminčiai: „Netgi jei kalbuosi su žmonėmis Sakartvele, kurie galbūt net nebalsavo už mano tėvo partiją, daugelis jų taip pat sako: tai nuėjo per toli.“

Eduardui aplankyti tėvą kartais leidžia, kartais ne: „Kartais, kai aš nueinu, manęs tiesiog neįleidžia be jokio paaiškinimo. tai labai nenuspėjama. Bet kaskart, kai jį matau, jis atrodo vis blogiau, nei anksčiau. Kai pirmą kartą pamačiau, atrodė, kad jis šiek tiek numetė svorio. Dabar tai daug, daug blogiau, padėtis daug sunkesnė. Labai sunku stebėti, labai sunku žiūrėti į mano močiutę, kuri jį mato kiekvieną dieną, laimei, ji gali įeiti, bet aš net neįsivaizduoju, ką jai reiškia matyti, kaip tavo sūnus pamažu nyksta.“

 

Būdai išeiti į laisvę

M.Saakašvilį išlaisvinti Eduardas mato tris būdus, tačiau vienu jau nepasinaudota. Vienas būdų – teismo byla, kurioje sakoma, kad jis per daug ligotas sėdėti kalėjime. Toks bandymas jau buvo, tačiau po kelių mėnesių tyrimų buvo pareikšta, kad jis neserga ir paleistas nebus, nors daugelio gydytojų diagnozės yra priešingos.
Dar vienas kelias – Europos Žmogaus Teisių Teismas, tačiau tai labai lėtas būdas ir tiek laiko sunkiai sergantis Sakartvelo prezidentas neturi.
„Kitas būdas yra toks, kad Sakartvelo vyriausybė priima politinį sprendimą paleisti jį. Galime tai apvilkti teisine kalba, bet manau, kad visi supranta, kad tai yra politinis klausimas, ar jį paleisti, ar ne. Laikyti jį ten yra politika, paleisti irgi politika.“ – neabejoja Eduardas.

„Yra tikimybė, kad vieną dieną jie nuspręs, kad tai jų politinis interesas, kad jo paleidimas laimėtų jiems tam tikrą reputaciją arba padėtų išvengti žalos. Bet sunku tikėtis to, ko nesupranti ir nematai.“ – apgailestauja E.Saakašvilis.
 

Šauksmas JAV prezidentui

„Jei JAV Kongresas ir Bideno administracija galės dirbti su ES, kad užtikrintų mano paleidimą taikant sankcijas, ekonominį embargo, finansavimo sustabdymą ir vizų apribojimus, tai bus ne tik dar vienas smūgis Putinui, bet ir siųs stiprų signalą, kad JAV ir Europa išlieka įsipareigojusios laikytis demokratijos, padorumo ir teisingumo idealų. Idealų, kuriais, kaip man kartą pasakė prezidentas Jo Biden’as, galiu pasikliauti.“ – pasaulio žiniasklaidai per advokatus šią savaitę išplatintame laiške rašo M.Saakašvilis.

Beje, Sakartvelas dar turi prezidentę Salomė Zurabišvili, ji provakarietiška, pirmoji prezidentė moteris šalies istorijoje. Tačiau jos galios labai ribotos. Net ir lankydamasi Lietuvoje balandžio pradžioje apie įkalintą prezidentą ji nė neužsiminė.
 

Lietuviai Sakartvele mylimi

Pabaigai optimizmo – lietuviai šioje šalyje vis dar laukiami, tiesa, kol valdžios tokios prorusiškos nuotaikos, sako, geriau pas mus atvažiuos, o vėliau jau mus svečiuosna kvies, sako Giorgio Chaaldzė: „Jūs tikrai esate laukiami. Mes mylime jus, mes turim bendras vertybes, mes turime bendrą praeitį ir ateitį, turime tą patį priešą ir turime tuos pačius sąjungininkus. Jūs esate laukiami mūsų šalyje, turėtume daugiau ir dažniau džiaugtis lankydamiesi vieni pas kitus.

„Bet mes terorizuojame žmones, kai jie atvyksta, savo draugus. Mes tai vadiname gastroteroru.“ – juokiasi Giorgi. – „Taigi sveiki atvykę į Sakartvelą. Esate tikrai laukiami mūsų šalyje.“

Laida transliuojama trečiadienį 10:15 val., kartojama ketvirtadienį 17:15 val. ir šeštadienį 11:15 val.

Esame girdimi 98,2 FM dažniu, internete www.tauragesradijas.lt arba su APPS nemokama programėle iOS ir Android platformuose.

 

Tauragesradijas.lt inform. / Parengta FM99

Prie projekto finansavimo prisideda Spaudos radijo ir televizijos rėmimo fondas

Tauragesradijas.lt inform.

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Radijo laidos „Mama mamai“ /kartojimas/
http://www.moto-way.lt/
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
Spotify
lions
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti