Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimusBirželio 11, 2024

Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus

Šią savaitę du vakarai Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ skirti festivalio „Kvadratu“ parodų pristatymams bei susitikimams su autoriais. Šiandien, birželio 11 d. 17 val. Tauragės pilyje, Fotografijos galerijoje Svetlana Batura pristatys parodą „Giedraičių šeimos fotografijų archyvo tyrimas“, o rytoj Pilies parodų salėje įvyks jau antrasis susitikimas su parodos „Kaukių balius“ autoriumi, fotomenininku Jonu Staseliu, kuris šįkart plačiau papasakos apie 90-ųjų fenomeną – grožio konkursus ir atskleis pikantiškas jų organizavimo detales.

 

Pristatys fotografinio lobio tyrimą

Šiandien 17 val. Fotografijos galerijoje vyks Svetlanos Baturos parodos „Giedraičių šeimos fotografijų archyvų tyrimas“ pristatymas. Autorė analizuos rasto archyvo turinį bei pristatys tyrimo eigą ir rezultatus.

 

„Kaip smagu bus pristatyti savo projektą Tauragėje! Fantastiškas renginys mieste, kuris kviečia užmegzti naują ryšį. Priimu tai kaip likimo dovaną, tad esu ypatingai dėkinga Juozui Petkevičiui ir visai festivalio KVADRATU komandai! Atvažiuosiu ir būsiu ten nuo ankstyvo ryto, o 17 val. pristatysiu savo tyrimą apie Giedraičių tarpukario fotografijos archyvą. Pasimatome!“ – kviečia autorė.

 

Kai 2019 m. Kaune, rekonstruojant vieną Žaliakalnio namą, buvo aptiktas nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios slėptas fotografijų archyvas – tai prilygo lobiui. Jo savininkai ir tikroji kultūrinė-istorinė vertė ėmė aiškėti tik po ilgų ieškojimų ir tyrimų, kurių ėmėsi fotomenininkė Svetlana Batura.

 

Archyve esama apie 2000 radinių: nuotraukų negatyvų, stiklo plokštelių, kontaktinių ir fotografinių atspaudų, supakuotų vardiniuose fotolaboratorijos vokuose. Ši medžiaga apima 1926–1940 m. laikotarpį ir stebina temų įvairove: čia ir Lietuvos kariuomenės gyvenimas neformalioje aplinkoje, ir išraiškinga miesto (daugiausia Kauno) dokumentika; įvairių kaimų bei miestelių etnografiniai vaizdai, tarpukario žmonių portretai ne tik studijoje, bet ir gamtoje, interjere, taip pat jų buities akimirkos; skautų judėjimo bei studentijos kasdienybės kadrai ir fotografijų iš Šveicarijos kolekcija.

 

Turtingą vaizdų lobyną papildo asmeninių laiškų rinkinys. Ant fotografinių vokų nurodyta Giedraičių autorystė tapo paieškos ir įdomių atradimų pradžia.

Svetlana Batura yra fotomenininkė, parodų kuratorė, K. K. Menų akademijos fotografijos studijų programos vadovė ir lektorė, tarptautinio fotografijos ir medijų meno festivalio vadovė. Dabartinis interesų laukas – tarpukario fotografijų palikimas, jo tyrinėjimas ir aprašymas.

 

Keliaus į „Kaukių baliaus“ užkulisius

Pirmasis grožio konkursas Lietuvoje įvyko 1988 m. ir tai jau priminė laisvėjančios šalies artėjimą link vakarietiškos kultūros. Parodos „kaukių balius“ vienas iš kuratorių Liutauras Degėsys sako, jog „nepriklausomybę žmonėms galima padovanoti, bet demokratiją turi susikurti patys“. Grakštūs kūnai pamažu imti demonstruoti ne tik sportinėje aplinkoje. Lempų šviesa ir glamūrinis spindesys kėlė susižavėjimą. Tačiau ne visada tviskantis metalas yra auksas, o šypsenos ir emocijos nesumeluotos. Neseniai parodų salėje atidarytoje Jono Staselio parodoje „Kaukių balius“ žvelgiama į pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį iš naujo.

 

Fotomenininko užfiksuotuose kadruose konkurso „Mis Lietuva“ scena ir užkulisiai. Pasak autoriaus, to laikmečio dalyviai ateidavo su tam tikromis kaukėmis, turėjo savo asmeninių tikslų ir ketinimų – merginos rasti pasiturintį partnerį, to meto „berniukai“ – žavingą pasiją, su kuria galėtų pasipuikuoti. Šiame kontekste grožio sąvoka tapdavo iliuzine, apsimestine.

„Jau rytoj susitikimas su J. Staseliu įvyks dar kartą. 17 val. Pilyje, Parodų salėje vyks jo paskaita, kurioje dar plačiau aptarsime šios parodos socialinį kontekstą ir kadrus, kurie čia nepateko. Esate laukiami pilies parodų salėje,“ – skelbia muziejus.

 

„Susitikime Tauragėje, parodos „Kaukių baliaus“ užkulisiuose. 90-ųjų grožio konkursų ir kasdienybės kedenimai, parodoje neeksponuotos fotografijos, prisiminimai ir jų socialiniai kontekstai,“ – kviečia Jonas Staselis.

 

Festivalis „Kvadratu“ įsibėgėjo

Festivalis „Kvadratu“ šiemet startavo gegužę ir tauragiškiams jau pristatė gausią parodų programą, kurių dauguma atviros tauragiškių lankymui iki pat vėlyvo rudens. Šiuo metu Tauragėje galima pamatyti šias festivalio parodas:

 

Tauragės pilyje:

Jonas Staselis. „Kaukių balius“. Pilis, Parodų salė. Iki 09 04 d.

Svetlana Batura. „Giedraičių šeimos fotografijų archyvų tyrimas“. Pilis, Fotografijos galerija. Iki 07 20 d.

Rafal Piesliak paroda „Konversija“. Tauragės pilies menės. Iki 07 31 d.

Muziejaus fondų paroda „Praeities Portretai“. Pilies aikštė. Iki 10 31 d.

Petras Saulėnas. „Žinojimas“. Atgimimo aikštė. Iki 10 31 d.

Mindaugas Černeckas. „Milžinai“. J. V. Kalvano parkas. Iki 10 31 d.

Eugenijus Barzdžius. „Šeimyninis portretas“. Bažnyčių g. Iki 10 31 d.

Caroline Minjolle. „Rendez-vous“ (liet.„Pasimatymas“). Jūros parkas. Iki 10 31 d.

Alain Schroeder. „Senolės nardytojos“. Kartų parkas, Zumpės sala. Iki 10 31 d.

 

Anot festivalio koordinatorės, TKM „Santaka“ direktorės Eglės Červinskaitės, pirmojo pusmečio programa jau pristatyta visa, tačiau rudeniop laukia antra festivalio dalis, kuri įtrauks į meno ir patirčių sūkurį. Rudens programoje suplanuoti meniniai įvykiai vyks ne tik Tauragės pilyje, bet ir plėsis į istorines Tauragės vietas.

 

„Žydų sinagogų vietoje tauragiškius įtrauksinačiu performansu startuos kelių dienų renginių ciklas „Trūkinėjanti atmintis“, Pilies parodų salėje atidarysime tauragiškio menininko Martyno Aužbikavičiaus pirmąją personalinę parodą „Klajonė“, kurią, beje, kuruos irgi tauragiškė Viktorija Mištautaitė, na o festivalio kulminacija bei uždarymo renginys truks visą paskutinį spalio savaitgalį – Bažnyčių gatvėje ant pastatų eksponuosime medijų parodą „Susikertančios laiko ašys“ bei kviesime į sparčiai populiarėjančio atlikėjo Gamka koncertą netikėtoje erdvėje. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Tauragės rajono savivaldybė, todėl visi festivalio renginiai – nemokami, tad kviečiu nepraleisti naujienų,“ – teigia muziejaus vadovė.

 

Apie festivalį:

Konfliktai nepalieka žmogaus, nors jie turėtų būti išaugami kaip vaikystėje nešioti batai. Europos konfliktų fone, vienu metu kalbant skirtingoms kartoms, užuot akcentavus skirtumus, ieškome kas mus vienytų.

Iki spalio 31 d. vykstantis KVADRATU yra meno festivalis, rengiamas nuo 2019-ųjų ir apjungiantis profesionalaus meno žanrus: medijų meną, instaliaciją, skulptūrą, performansą, šiuolaikinį šokį bei tapybą ir visai vasarai paverčiantis Tauragės miesto erdves meno galerija po atviru dangumi.

Festivalio programa skelbiama Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ svetainėje tauragesmuziejus.lt, feisbuko paskyrose taurgesmuziejus bei festivaliskvadratu, festivalio leidinys bei parodų žemėlapis nemokamai platinamas muziejaus infocentre.

 

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ archyvo nuotraukos ir informacija

  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus
  • Šiandien ir rytoj: festivalis „Kvadratu“ kviečia į intriguojančius susitikimus

Tauragesradijas.lt inform.

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Kultūros publicistinės laidos „Ant rubežiaus“
Kredito unija
Tauragės zžinios
www.tauragejazz.lt
Šilalės artojas
renginiai
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
Spotify
lions
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
Komercinė fotografija
Lietuvos Regioninių Radijo Stočių Asociacija

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti