Vakcinos kūrimas I dalis. COVID-19: būkime saugūs ir sveiki!Lapkričio 5, 2020

Vakcinos kūrimas I dalis. COVID-19: būkime saugūs ir sveiki!

Lietuva yra prisijungusi prie Europos Komisijos iniciatyvos, pagal kurią šalis galės įsigyti vakcinos nuo koronaviruso. Šiuo metu Lietuva yra apsisprendusi dėl konkretaus vakcinos kiekio iš farmacijos kompanijos „Astra Zeneca“ įsigijimo. Dėl vakcinų kiekių iš kitų dviejų gamintojų, su kuriais sutartis yra pasirašiusi Europos Komisija, sprendimai bus priimami artimiausiu metu. Ateityje sutartys dėl vakcinų įsigijimo gali būti pasirašytos ir su kitais gamintojais.
Pagal išankstinę pirkimo sutartį Lietuvai tenkančių vakcinų dozių skaičius iš bendrovės „Astra Zeneca“ siekia 1,86 mln. vakcinų dozių.

Pagal sutartį su vakciną kuriančia kompanija „Janssen Pharmaceutica NV“, Lietuvai yra numatytas vakcinų kiekis, leidžiantis paskiepyti 1,24 mln. gyventojų. Artimiausiu metu, bendradarbiaujant su kitomis valstybėmis, bus ieškoma sprendimų, ar šį kiekį galima mažinti iki prioritetinėms gyventojų grupėms vakcinuoti reikalingo kiekio.

Tačiau kol kas tenka laukti, nes vakcina dar kuriama. Plačiau apie skiepus nuo COVID – 19, jų kūrimo eigą pasakoja infektologas, Vilniaus universiteto profesorius Arvydas Ambrozaitis:

 

 

Pašnekovas iškart pasako, kad normali skiepų atsiradimo trukmė yra nuo 5 iki 10 metų.

Profesorius sako, kad normali skiepų atsiradimo trukmė yra nuo 5 iki 10 metų, tačiau šiuo metu nėra galimybių laukti tiek laiko, kol bus sukurta vakcina nuo viruso, tad tenka dirbti spartesniu tempu. Šiuo metu kuriamos 7 vakcinos, kurios bandomos su savanoriais. Tačiau jos negali būti naudojamos, registruojamos, jei nėra atliktas trečios klinikinės fazės tyrimas su 30 ar 50 tūkstančių savanorių. Tai gali trukti apie 6 mėnesius. O tai kad vakcina butų gauta kitų metų vasarą ar pavasarį, tai jau būtų istorinis rekordas, sako profesorius.

„Vakcinos saugumas, efektyvumas neturi būti aukojamas vardan greičio“ -A.Ambrozaitis.

Pagal sutartį su „Sanofi-GSK“ Lietuvai galimų išpirkti vakcinų dozių kiekis – 1,872 mln. vakcinų dozių. Šiuo metu kol kas nėra nuspręsta, ar būtent toks kiekis ir bus įsigytas. Kiek dozių bus perkama po konsultacijų su specialistais spręs Vyriausybė.

SAM primena, kad Lietuva siekia įsigyti 70 proc. šalies gyventojų paskiepyti reikalingą vakcinų kiekį, taip pat vakcinų įsigijimus diversifikuoti tarp kelių gamintojų. Atsižvelgiant į medikų rekomendacijas, toks vakcinų kiekis reikalingas kolektyviniam imunitetui susiformuoti.

Prieš vakcinoms patenkant į rinką, jų kūrimas vyksta laboratorijoje bei atliekant klinikinius tyrimus, kurių metu tiriamas vakcinos saugumas ir efektyvumas. Lietuva siekia įsigyti tik saugias ir veiksmingas vakcinas.

COVID-19 – būkime saugūs ir sveiki – Lietuvos regioninių radijo stočių asociacijos informacinis projektas apie naująjį koronavirusą. Projektas įgyvendinamas su Sveikatos apsaugos ministerija ir finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.

 

Tauragesradijas.lt inform.

+370 446 64060 Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Ryto programa „Labas rytas! Geras rytas!“
Tautrage Jazz 2020
Spaudos Radijo ir Televizijos fondas
Pasivaikščiojimai po Mažąją Lietuvą“
Onija Vaga
Sweet Express
Dronas

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti