Vasario 16-ąją Tauragėje išskirtinis performansas „Signatarai eina fotografuotis”Vasario 3, 2023

Vasario 16-ąją Tauragėje išskirtinis performansas „Signatarai eina fotografuotis”

Norite asmenukės su Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto signatarais? Vasario 16-ąją 16.00 val. atvykite  į Pilies aikštę stebėti  teatralizuotos signatarų eisenos!

 

Šeštus metus rengiamas performansas „Signatarai eina fotografuotis”,  į istorinę tikrovę kviečia pažvelgti be perdėto iškilmingumo pasitelkiant demokratiškiausią meno formą – gatvės teatrą. Gatvės teatro renginiai Lietuvoje nėra įprasti. Čia svarbiausias veikėjas ir dramaturgas yra žiūrovas, scenografija – aplinka, išraiškos priemonė – improvizacija ir betarpiškas ryšys su žiūrovu.

 

Idėja priartinti 1918 m. istoriją prie šiuolaikinio žmogaus kilo Lietuvos nacionalinio muziejaus vyriausiajam dailininkui Eimantui Ludavičiui ir šokėjai ir choreografei Jūratei Širvytei-Rukštelei. Kūrėjai atsispyrė nuo akimirkos, kai nepriklausomybės aktą pasirašę signatarai traukia fotografuotis chrestomatinei nuotraukai, kuri anuomet buvo padaryta Gedimino prospekte įsikūrusioje Aleksandros Jurašaitytės fotoateljė. Dėmesį kaustančiai procesijai vadovauti pakviestas cirko ir gatvės teatro spektaklių kūrėjas, operos teatro režisierius iš Ispanijos Adrianas Schvarzstein‘as. kostiumus “signatarams” ruošia dailininkė Daiva Petrulytė, pelniusi tarptautinį pripažinimą po darbo seriale „Černobylis”.

 

Performanse kasmet dalyvauja kūrybingi žmonės su scenine patirtimi – aktoriai, šokėjai, vaidybos studentai. Nors kūrėjai pabrėžia, kad konkrečių asmenybių nekuria ir neatkartoja, vienam nuolatinių projekto dalyvių – aktoriui Gintautui Saunoriui prilipo daktaro Jono Basnavičiaus vardas. Pasak jo, projektas išskirtinis tuo, kad jame ne kalbos, o veiksmas, mintis ragina žiūrintįjį spėti, kokią Lietuvą pamato tarytum iš anų laikų nužengę signatarai. Performansas įprasmina istorinės atminties perteikimą naujoms kartoms ir primena, kokie svarbūs tautai yra susitelkimas ir vienybė.

 

Gatvės teatro projektas „Signatarai eina fotografuotis“ pirmą kartą buvo pristatytas 2018 m. vasario 16 d., pažymint Lietuvos Nepriklausomybės 100-ąsias metines. Režisierius prisimena pirmojo pasirodymo sėkmę, žmonių nuostabą, jų norą nusifotografuoti su signatarais. Vienoje nuotraukų įsiamžino ir Vilniaus gatvių legenda vadinta Rožytė. 2019 metais Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje akcijoje „Vasario 16-ąją švęsk linksmai ir išradingai“ projektas buvo išrinktas tarp geriausiųjų iniciatyvų, kūrėjams Prezidentūroje iškilmingai įteikta Lietuvos Valstybės trispalvė. 2020-aisiais „signatarai“ pradėjo savo kelionę per Lietuvą – aplankė Trakus, 2021-aisias, pačiame pandemijos ir karantino įkarštyje, dovanojo žiūrovams tiesioginę eisenos transliaciją iš Klaipėdos. Pernai projektas aplankė mažąją Lietuvos kultūros sostinę Vievį ir Kėdainių miestą, o šiemet atkeliauja į Lietuvos kultūros sostinę -Tauragę.

 

Lietuvos nepriklausomybės aktas – Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje pasirašytas dokumentas, skelbiantis, kad atkuriama Lietuvos Valstybė. O kas vyko po to, kai signatarai pasirašė dokumentą, nulėmusį mūsų valstybės likimą? Kaip signatarai reaguotų į šiomis dienomis vykstančius įvykius? Šiuos klausimus kelia projekto „Signatarai eina fotografuotis” kūrėjai.

 

Performanso pradžia Tauragėje – vasario 16 d. 16:00 Pilies aikštėje.

 

Pranešimas spaudai

Taip pat skaitykite

Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
„Vakaro muzika“
https://www.gustindecor.com
zaliasis regionas
lions
jazz
renginiai
Spaudos Radijo ir Televizijos fondas
Šilalės artojas
Spotify
https://www.youtube.com/user/tauragesradijas/featured
https://play.google.com/store/search?q=taurages%20radijas&c=apps&hl=en
taurage2023.lt

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti