Vyrų choras „Mintauja“ švenčia 15 metų kūrybinės veiklos jubiliejų (audio)Gegužės 19, 2017

Vyrų choras „Mintauja“ švenčia 15 metų kūrybinės veiklos jubiliejų (audio)

Nebuvo lengva  dabar jau žinomam visoje Lietuvoje ir net už jos ribų Tauragės kultūros centro chorui „Mintauja“ kūrybinio darbo pradžia. Jeigu ne vadovės, žinomos chorvedės Danutės Petraitienės užsispyrimas gerąja prasme, ne vyrų noras dainuoti, vargu ar šis kolektyvas būtų išsilaikęs scenoje tiek metų. Ir pats gerai prisimenu tuos „kryžiaus kelius’, kuriuos teko nueiti vadovei ir jos vyrams. Nelabai kas norėjo savintis to kolektyvo, niekas nenorėjo priglausti. Prisimenu, kalbėjau su šilališkiais kultūros darbuotojais apie tai. Sako, Dieve brangus, duokit mums tą kolektyvą, ant rankų nešiosim - iškart surandam jiems ir repeticijų vietas ir apmokėjimą vadovei, juk vyrų chorų taip jau nėra, o tauragiškiai nenori. Nelabai galėjo tokią politiką suprasti mūsų kaimynai.

 

 

 

 

Repeticijos prasidėjo prieš 15 metų

Pirmoji repeticija įvyko 2002 metų rugsėjo 23 dieną. Kolektyvas tuomet funkcionavo, kaip visuomeninė organizacija. Vėliau buvo išformuotos Savanorių pajėgos Tauragėje, tačiau dauguma dainininkų liko, be to, kolektyvas buvo papildytas Tauragės visuomenės nariais.

 

Vyrų choras „Mintauja“ - Lietuvos šaulių sąjungos meno kolektyvų konkurso (Baisogaloje) antrosios vietos laimėtojas. Dalyvavo Naujosios Akmenės „Bočių“ sąjungos 10–mečio minėjime, Kariuomenės ryšių su visuomene dienoje, Merkinės mūšio paminėjime, chorų šventėse kompozitoriaus Stasio Šimkaus atminimui „Kur bakūžė samanota“ Jurbarke, jubiliejiniame Maironiui skirtame renginuyje Raseiniuose „Dainuojame Maironiui“, Stasio Šimkaus jubiliejiniame koncerte Seredžiuje. Surengti  Kalėdų koncertai Katalikų  ir Evangelikų liuteronų bažnyčiose. Koncertines programas choras rodė Kultūros rūmuose vykusių Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos, Tarptautinės konferencijos „Sudegintos dienos ir naktys“, skirtos žuvusiems Afganistane, ir kitų renginių dalyviams bei žiūrovams. Dalyvavo Tauragės apskrities kultūros dienose Karaliaučiuje, Tilžėje, mindaugo karūnavimo jubiliejaus iškilmėse. Kolektyvo narių tradicija - kasmetinė turistinė išvyka su šeimomis.

 

Kolektyvas – Lietuvos ir Pasaulio lietuvių dainų švenčių „Mes“ (2004 m.), „Būties ratu“ (2007 m.) ir Lietuvos tūkstantmečio dainų šventės „Amžių sutartinė“ (2009 m.), „Čia mano namai“ (2014 m.) bei visų trijų Tauragės apskrities dainų švenčių (Šilalėje (2005 m.), Tauragėje (2007 m.) ir Jurbarke (2009) dalyvis.
 Choras dalyvauja šventėse ir festivaliuose.  2016 metais jau ketvirtus metus iš eilės choras dalyvavo lygių balsų chorų festivalyje „Su jūra dainuok“ Palangoje.

 

Vienintelis Lietuvoje projektas

Įspūdingas choro „Mintauja“ ir jo vadovės Danutės Petraitienės projektas „Užtraukim, vyrai, dainą“. Prieš 8-erius metus pradėtas rengti respublikinis vyrų chorų festivalis  Tauragės kultūros centre (idėjos autorė ir meno vadovė Danutė Petraitienė), toks ir liko vienintelis Lietuvoje, tačiau tendencijos augti, plėstis virto realybe. Šiemet jis vyko net tris dienas ir tapo tarptautiniu. Labai reikšmingas dalykas įvyko ir chorų kūrinių atlikime: kiekvienam chorui ar vokaliniam ansambliui akompanavo bent po vieną dainą Tauragės kultūros centro lengvosios muzikos orkestras. Orkestras akompanavo ir visų chorų atliekamiems bendriems kūriniams. O dalyvių, dainininkų būta arti 250. Ar bereikia geresnio ir malonesnio vaizdo Tauragės scenoje? Tegul šis klausimas lieka retorinis ir kiekvienas žiūrovas į jį atsako sau.  Ar bereikia dar klausti apie šio festivalio reikalingumą ir naudą, apie jo rėmimą finansiškai, kas jau šiemet , ačiū Lietuvos Kultūros  Tarybai ir ministerijai, savivaldybei, Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, buvo neblogai padaryta.

 

Didelė ir reikšminga naujiena ta, kad chorai neapsiribojo Kultūros rūmų scena, bet pasklido po Tauragės rajoną plačiai, pasiekė mokyklas, jaunimą. Balandžio 20 dieną Žalgirių gimnazijoje koncertą surengė vyrų vokalinis ansamblis „Maspindzelo“ iš Gruzijos Terjola miesto. Tą pačią dieną Mažonų kultūros namuose koncertavo Rygos kultūros ir laisvalaikio centro „Imanta“ vyrų vokalinis kvartetas, profesionalai „ Harmonija 4 Rigai“ (vadovas Arijs Škepasts, Latvija) ir  Terjola miesto vyrų vokalinio ansamblio „Maspindzelo“ (vadovai Ineza Butskhrikidze ir Gocha Tchankvetadze, Gruzija) vyrai. Antrąją festivalio  dieną, balandžio 21-ąją,  „Versmės“ gimnazijoje koncertavo minėtasis  latvių kvartetas. 14 val. Žygaičių universaliame daugiafunkciniame centre dainavo Terjolos miesto iš Gruzijos vyrai.Tą pačia dieną  latviai ir gruzinai surengė koncertą Tauragės Kultūros rūmuose. Balandžio 22 dieną, 11 val. Skaudvilės Šv. Kryžiaus  bažnyčioje koncertavo Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „Aidas“ (vadovas prof. Tadas Šumskas) ir Vidaus reikalų ministerijos vyrų choras „ Sakalas“ ( vadovas Romas Makarevičius). Na, o šeštadienį Tauragės kultūros rūmuose nuskambėjo baigiamasis festivalio akordas - visų dalyvių koncertas, akompanuojant Tauragės lengvosios muzikos orkestrui. (Vadovas Arūnas Rakevičius, dirigentas Tadas Zakarauskas. Jie ir aranžuočių autoriai, atlikę milžinišką kūrybinį darbą)Festivalyje dalyvavo Terjola miesto vyrų vokalinis ansamblis „ Maspindzelo“ (Gruzija), vadovai Ineza Butskhrikidze ir Gocha Tchankvetadze, Bikstu kultūros ir laisvalaikio centro vyrų vokalinis ansamblis „ Optimisti“ (Latvija), vadovė Astrida Klasone, Kauno kultūros centro „Tautos namai“ vyrų choras „Perkūnas, vadovas Romaldas Misiukevičius,(beje, šis festivalio aistruolis, palaikytojas, puoselėtojas gražiai pagerbtas 70-mečio proga) Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „ Aidas“, vadovas prof. Tadas Šumskas,Vidaus reikalų ministerijos vyrų choras „Sakalas“, vadovas Romas Makarevičius, Palangos kultūros ir jaunimo centro Jūros šaulių vyrų choras, vadovas Rimgaudas Juozapavičius, Tauragės kultūros centro vyrų choras „ Mintauja“, vadovė Danutė Petraitienė, Kretingos rajono kultūros centro vyrų vokalinis ansamblis „ Žilvinas“, vadovas Aloyzas Žilys, Šakių kultūros centro vyrų vokalinis ansamblis „Akordas“, vadovė Dalia Zokienė ir Jurbarko kultūros centro vaikinų vokalinis ansamblis „Bildukas“, vadovė Danutė Lapienė.  

 

Kaip jau minėta, projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos respublikos kultūros ministerija, taip pat Tauragės rajono savivaldybė. Informaciniai rėmėjai: „Tauragės žinios“, „Tauragės kurjeris“, laikraštis „Pliusas“, Tauragės radijas. Į visus koncertus įėjimas nemokamas. Žiūrovų buvo, festivalis suskambėjo labai ryškiai. Festivalio režisierė Algima Juščiuvienė, dailininnkė Vilma Kybartienė. Koncertus vedė, ne tik visais organizaciniais darbais rūpinosi, kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis. Pagrindinio koncerto vedėjas Justas Kirstukas.

Vienbalsiai nuspręsta ir kitais metais organizuoti jau 9-ąjį vyrų chorų festivalį Tauragėje. Gal gi pavyks kaip nors išgelbėti katastrofiškai nykstančius vyrų chorus Lietuvoje? Gal Tauragė taps tuo gelbėjimo ratu ir jau tampa?

 

 

Kada vyrai dainuoja, vaikai ramiai miega

Tokios mintys sukasi galvoje, kalbant apie vyrų chorą „Mintauja“, vienintelį tokį visoje apskrityje ir  dar toli už jos ribų, apie nuveiktus darbus, įgyvendintus projektus, surengtus koncertus. Žinoma, būtų galima rašyti apie kiekvieną dainininką atskirai – oho kiek minčių išgirstume, tačiau šįkart norisi pasveikinti visus kartu. Juk choras, tai ne paskiras solistas, o tikrų tikriausia šeima, bendruomenė, brolija ir draugija vienminčių vyrų. Sveikinimai choro įkūrėjai, nepalūžtančiajai ir kantriajai chorvedei Danutei Petraitienei, akompaniatorei Ninai Zurlienei ir visiems choristams. Kada vyrai dainuoja, vaikai miega ramiai. Dainuokit, vyrai! O jų paklausyti galima š.m. gegužės 20 dieną, 17 val. Tauragės kultūros rūmuose. Kviečiame į jubiliejinį koncertą. Įėjimas laisvas.

 

 

 

Eugenijus Šaltis

Ievos Dapkutės  nuotrauka

Nuotraukoje I eilėje (iš kairės) Alfonsas Uginčius (bosas), Juozas Zurlys (bosas), Rimantas Stoškus (bosas), Jonas Dedūra (bosas), vadovė Danutė Petraitienė, Viktoras Jokubaitis (tenoras), Jurgis Jocys (baritonas) Aloyzas Kukulskis (tenoras), Egidijus Ramonaitis (tenoras), Alfonsas Arnašius (tenoras), II eilė (iš kairės) Kęstutis Bagdonavičius (baritonas), Vigantas Užmiškis (bosas), Danielius Saukevičius (bosas), Alpridas Lukšas (tenoras), Vytautas Valiukas (bosas), Vytautas Stasytis (baritonas), Vilius Barkauskas (Baritonas).

+370 446 64060 Užduokite klausimą Klausyti internetu
Šiuo metu
Kultūros publicistinės laidos „Ant rubežiaus“
Tautrage Jazz 2020
Spaudos Radijo ir Televizijos fondas
Pasivaikščiojimai po Mažąją Lietuvą“
Reklamos priedai
Onija Vaga
Sweet Express

Užsisakykite mūsų naujienlaiškį

Prenumeruoti